Zamknij

Nowa ustawa maseczkowa. Projekt Lewicy zostanie złożony w Sejmie

13.10.2020 15:47
Maseczki
fot. Mateusz Jagielski/East News

Nowe zasady noszenia maseczek obowiązują od soboty 10 października. Lewica podczas wideokonferencji przedstawi premierowi Mateuszowi Morawieckiemu projekt ustawy ws. obowiązku noszenia maseczek. Jeszcze we wtorek zostanie on złożony w Sejmie.

Koronawirus w Polsce bije rekordy, więc od soboty 10 października cała Polska znajduje się w strefie żółtej, co oznacza nakaz zasłaniania nosa i ust także na ulicy, a nie tylko - jak wcześniej - np. w komunikacji czy sklepach i innych przestrzeniach zamkniętych.

Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek informację o 5068 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 63 chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa w Polsce u 135 278 osób. Zmarło 3101 chorych. Wyzdrowiały 82 004 osoby. 

Obowiązek noszenia maseczek. Lewica przedstawi nowy projekt ustawy

Lewica podczas spotkania z premierem Morawieckim przedstawiła pakiet kilku projektów ustaw m.in. dające większe wsparcie dla finansowania szpitali i personelu medycznego, na świadczenie kryzysowe dla osób tracących pracę, pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w żółtych i czerwonych strefach, a także projekt wprowadzający obowiązek noszenia maseczek.

- Ustawa o maseczkach daje podstawy prawne dla rozporządzeń wydawanych przez rząd, które tej podstawy nie mają - oceniła wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat. - To jest dość prosta ustawa, która wprowadza możliwość wprowadzenia nakazu noszenia maseczek rozporządzeniem w przypadku stanu epidemii i która przewiduje zwykłe kary grzywny w przypadku niestosowania się do tych rozporządzeń - dodała.

Zobacz także

Dyrektor ds. legislacji w klubie Lewicy Dariusz Standerski poinformował PAP, że projekt jeszcze we wtorek zostanie złożony w Sejmie. W ocenie lekarza Zdzisława Wolskiego, który będzie posłem wnioskodawcą projektu, obecne podstawy prawne ws. noszenia maseczek "są bardzo wątpliwe". - Część ukaranych skutecznie się wybraniała z tego, odnosząc się do innych aktów prawnych, rozwiązań ustawowych, a nawet konstytucyjnych i kary były umarzane - powiedział.

- Nasza inicjatywa ma na celu, żeby wreszcie ubrać ludzi w maseczki skutecznie, czyli mając możliwości karania w sposób niebudzący wątpliwości - mówił Wolski i zaznaczył, że obecne rozporządzenie okazało się aktem zbyt niskiego rzędu. - I dlatego chcemy to ustawą przenieść na wyższy poziom - dodał. Jak podkreślił, "lepszych metod niż dystans, dezynfekcja i maseczki nie ma" i wyraził nadzieję, że z projektu Lewicy skorzysta rząd i go przejmie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP