Zamknij

Nowe epicentrum pandemii koronawirusa. ”Najbardziej dotknięta jest Brazylia”

22.05.2020 23:01
Koronawirus
fot. PAP/EPA

Ameryka Południowa to nowe epicentrum pandemii koronawirusa - oświadczył w piątek ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan. Rośnie też liczba przypadków Covid-19 w niektórych krajach Afryki, w których jak dotąd jest stosunkowo niska liczba ofiar śmiertelnych.

Dr Mike Ryan podczas codziennej konferencji prasowej w siedzibie głównej WHO w Genewie wskazał, że w wielu krajach Ameryki Południowej można zaobserwować rosnącą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem. Najbardziej dotknięta jest obecnie Brazylia. - Wyraźnie panuje zaniepokojenie w wielu z tych krajów - dodał dr Ryan. 

Jak wynika z najnowszego codziennego raportu WHO, Brazylia odnotowała więcej infekcji niż jakikolwiek inny kraj w Ameryce Południowej. Dr Ryan powiedział, że liczba potwierdzonych przypadków w tym kraju zbliża się obecnie do 300 tys., a zgonów z powodu Covid-19 do 19 tys.

Nowe epicentrum pandemii koronawirusa na świecie 

Ekspert WHO zauważył, że władze brazylijskie zatwierdziły szerokie zastosowanie leku przeciwmalarycznego hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19. Powtórzył, że obecne dowody kliniczne nie wspierają powszechnego stosowania tego leku przeciwko nowej chorobie.

Według badań opublikowanych w piątek w czasopiśmie "The Lancet" pacjentom hospitalizowanym z powodu Covid-19 i leczonym hydroksychlorochiną grozi większe ryzyko śmierci w porównaniu z tymi, którzy nie przyjmowali tego leku. Badanie, w którym wzięło udział ponad 96 tys. pacjentów na sześciu kontynentach, dowodzi, że u pacjentów przyjmujących chlorochinę lub jej pochodną, hydroksychlorochinę, częściej występowały zaburzenia rytmu serca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W Lublinie powstanie polski lek na COVID-19. Prace już trwają 

Zwolennikiem stosowania hydroksychlorochiny jest prezydent USA Donald Trump, który w tym tygodniu zdradził, że przyjmuje ją profilaktycznie. Z kolei orędownikiem cholorochiny jest prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

Ryan poinformował również, że w dziewięciu krajach Afryki odnotowano 50-procentowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem w ubiegłym tygodniu, podczas gdy w innych liczba nowych infekcji spadała lub utrzymywała się na stałym poziomie. Jak zaznaczył, niski wskaźnik umieralności może wynikać z faktu, że połowa mieszkańców kontynentu ma 18 lat lub mniej. 

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP