Zamknij

Kary za łamanie obostrzeń. Resort zdrowia i policja zapowiadają nowe przepisy

05.10.2020 17:11
Policja w metrze
fot. Marek BAZAK/East News

Rząd i policja idą na wojnę z osobami, które łamią obostrzenia w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusewicz zapowiedział, że we wtorek zostaną przedstawione rozwiązania służące lepszej egzekucji obowiązujących restrykcji. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska informował rano, że w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski spotka się z komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem, aby omówić egzekucję obowiązujących restrykcji. Zaznaczył przy tym, że nie wszyscy stosują się do nakazu zasłaniania nosa i ust.

Kary za łamanie obostrzeń. Nowe rozwiązania służące lepszej egzekucji

O planowane spotkanie pytany był na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusewicz. – Takie spotkanie już się odbyło w ubiegłym tygodniu, kolejne spotkanie jest planowane na najbliższe godziny bądź dni, to zależy od wspólnych prac naszych zespołów prawników – powiedział.

Zobacz także

Jak tłumaczył, obecnie trwają prace między resortem zdrowia a Komendą Główną Policji – prawnicy starają się wypracować rozwiązania, które będą służyły lepszej egzekucji obowiązujących przepisów prawa. – Chcemy tak doprecyzować przepisy prawa, by policjanci nie mieli problemu z ich egzekucją. Bo to jest najważniejsze dziś, żeby skutecznie egzekwować obowiązujące przepisy, a te przepisy muszą być wówczas jasne i precyzyjne – zaznaczył. 

To już nawet trudno nazwać egoizmem. Ci, którzy nie noszą masek, nie zachowują dystansu, narażają nas na możliwość zachorowania

Wojciech Andrusewicz

Według Andrusewicza, po wypracowaniu rozwiązań przez prawników minister zdrowia spotka się z komendantem głównym i przedstawią efekty prac. – Do jutra taka decyzja zostanie wypracowana i państwu przedstawiona – zapewnił. Dopytywany, co w przepisach jest niejasne i wymaga doprecyzowania, Andrusewicz odparł, że "przepisy muszą być jasne i precyzyjne zarówno dla osób, które się poruszają po ulicach, jak i dla policjantów w kwestii egzekucji".  – Tych przepisów nie doprecyzowuje sam komendant główny policji z ministrem zdrowia, ale doprecyzowują nasi prawnicy – dodał.

Koronawirus w Polsce 

5 października koronawirusa w Polsce potwierdzono u kolejnych 2006 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 29 chorych – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 102 080 osób, zmarło 2659 z nich. 

W sobotę zanotowano najwięcej od wybuchu epidemii nowych przypadków choroby. Było ich 2367. Zmarło też 34 chorych. W niedzielę wykryto 1934 nowe zakażenia, śmierć poniosło 26 osób.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP

C