Zamknij

Koronawirus: Od 1 czerwca zniesienie kolejnych ograniczeń w Polsce

01.06.2020 07:40
Koronawirus: Od 1 czerwca zniesienie kolejnych ograniczeń w Polsce
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czwarty etap znoszenia obostrzeń zakłada zwiększenie liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. W poniedziałek 1 czerwca ruszają również pasażerskie połączenia lotnicze. Na razie można latać po kraju. Pasażerów obowiązują nowe wytyczne dot. bezpieczeństwa. 

Od poniedziałku 1 czerwca w komunikacji miejskiej podróżować będzie mogło tyle osób, ile wynosi 50 procent wszystkich miejsc - siedzących i stojących – w pojeździe. Połowa miejsc siedzących musi nadal pozostać wolna.

Dla przykładu - jeżeli pojemność autobusu 18-metrowego (czyli przegubowego) wynosi 150 pasażerów, z czego 108 to miejsca stojące a 42 siedzące, to po zwiększeniu limitu do tego samego autobusu będzie mogło wsiąść 75 osób. Pociąg metra w Warszawie zabierze ok. 750 pasażerów. Nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa podczas podróży. 

Loty krajowe wracają od 1 czerwca 

Uruchomienie lotów krajowych wiąże się z nowymi wytycznymi dla pasażerów, lotnisk i linii lotniczych. Nowe zasady, o których poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego, zostały przygotowane po długiej analizie, na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz naszego Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).

Zgodnie z wytycznymi na lotniskach są prowadzone pomiary temperatury pasażerów przy wejściu do terminali. Do terminala mogą wejść tylko pasażerowie z biletami. ULC zachęca ponadto, by - jeśli to możliwe - odprawić się on-line. Na lotniskach: 

  • obowiązuje również dystans społeczny, rozumiany jako zachowanie 1,5 m odstępu między ludźmi,
  • trzeba nosić maseczkę,
  • ograniczone jest korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. placów zabaw, czy palarni,
  • nowością jest obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika, jeszcze przed odlotem samolotu.

Z kolei lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk, np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy, są zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk zostali zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale mają być regularnie czyszczone i dezynfekowane.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:  Wizz Air ogłosił nową trasę z Polski. To idealny kierunek na wakacyjny wyjazd

Na pokładach samolotów personel ma nosić maseczki oraz rękawiczki. Pasażerowie są zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot; maseczki należy zmieniać się co cztery godziny. W samolotach - jak dodano - zostaje ograniczony serwis pokładowy, tak by maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie mają do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem - wskazano.

Samoloty PLL LOT na razie będą latać do 8 miast. Będą to loty:

  • do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk,
  • do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry,
  • raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP