Zamknij

Nowe obostrzenia już pewne. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw RP

25.03.2021 23:49
Nowe obostrzenia od soboty, 27 marca, rozporządzenie
fot. WOJCIECH STRÓŻYK, REPORTER

W Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie, które zaostrza restrykcje przeciw szerzeniu się epidemii koronawirusa. Zakłada ono od soboty 27 marca m.in. zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich, sklepów budowlanych oraz meblowych. Mniej osób powinno przebywać w sklepach, na poczcie, czy w świątyni.

Nowe obostrzenia, obowiązujące od soboty 27 marca, zostały opublikowane w czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw RP. Zapowiedzieli je na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowe prawo wyznaczy znowelizowane rozporządzenie rady ministrów.

Według jego treści, od najbliższej soboty do 9 kwietnia wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych będą zamknięte.

Obostrzenia od soboty. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw RP

Centra i galerie handlowe pozostaną zamknięte, z kilkoma wyjątkami – działać będą mogły sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe i księgarnie. Ostrzejsze niż do tej pory restrykcje, związane z trzecią falą koronawirusa, oznaczają nowe limity osób przypadających na powierzchnię, zwłaszcza w przypadku sklepów i świątyń.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały limity: 1 osoba na 15 mkw. w mniejszych sklepach (do 100 mkw.) oraz 1 osoba na 20 mkw. w większych sklepach (powyżej 100 mkw.).

W kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 mkw., przy czym nie mniej niż półtora metra od kolejnej osoby. Rozporządzenie zakazuje działalności salonom fryzjerskim, salonom urody i kosmetycznym, studiom tatuażu oraz piercingu. Aktywność w obiektach sportowych zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.

Opublikowane w Dzienniku Ustaw RP prawo nie zawiera ogłoszonego w czwartek zamknięcia żłobków i przedszkoli. Zapewne oświatowy lockdown ureguluje osobne rozporządzenie, które wyda minister edukacji i nauki.

RadioZET.pl/Dziennikustaw.gov.pl

C