Obserwuj w Google News

Nowe obostrzenia po 18 kwietnia. Rząd zmienia kryteria luzowania restrykcji

2 min. czytania
13.04.2021 11:29
Zareaguj Reakcja

Rząd zmienia kryteria luzowania obostrzeń w Polsce. Nowe decyzje dotyczące najbliższego tygodnia lub tygodni zostaną przedstawione w środę (14 kwietnia) na konferencji prasowej - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister zdrowia pytany o to, kiedy możemy spodziewać się kolejnych decyzji w sprawie obostrzeń, odparł, że m.in. na ten temat w środę będzie rozmawiał rządowy zespół zarządzania kryzysowego. – Jutro trzeba się spodziewać, że po tym posiedzeniu wydamy oficjalny komunikat, natomiast rozmowy toczą się i dziś i jutro – poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Adam Niedzielski.

– Na razie jesteśmy na etapie dyskusji, ale dyskusji, która będzie się jutro finalizowała i na pewno będziemy jutro przedstawiali, co dalej, co z kolejnym tygodniem czy tygodniami. Też tutaj nie ma ostatecznej decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło – dodał szef resortu zdrowia. 

Redakcja poleca

Rząd zmienia kryteria luzowania obostrzeń

Adam Niedzielski zapowiedział, że podstawowym kryterium w zakresie luzowania obostrzeń nie będzie dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem. – Kryteria luzowania obostrzeń się zmieniają [...] Teraz, kiedy mamy apogeum trzeciej fali w szpitalach, patrzymy na liczbę zajętych łóżek, to jest dominujący element i on będzie decydował czy jest jakaś przestrzeń do luzowania – przekazał szef MZ. 

Kolejnym parametrem decydującym o znoszeniu restrykcji będzie liczba zaszczepionych osób powyżej 60. roku życia. – Ażeby mówić o odważniejszym otwieraniu powinniśmy mieć wyszczepionych ok. 70 proc. osób w wieku 60 i więcej lat. W tej chwili mamy ok. 40 proc. – dodał minister zdrowia. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek 13 kwietnia o 13 227 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej przypadków wykryto na Mazowszu – 1766 i na Śląsku – 1666. Zmarło 644 chorych z Covid-19. Rzecznik resortu zdrowia podczas briefingu prasowego stwierdził, że ''jutro będziemy mówili o miarodajnym wyniku obrazującym skalę naszej epidemii". 

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita