Zamknij

Narkotyki do kupienia od 7.00 do 20.00? Fake newsy na temat nowych obostrzeń

16.10.2020 09:18

Nowe obostrzenia w Polsce w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem zaczną obowiązywać od soboty 17 października, a także (w przypadku imprez okolicznościowych) od 19 października. Tymczasem w mediach społecznościowych nie brakuje już rozmaitych fake newsów na temat nowych obostrzeń, które mają na celu ośmieszyć walkę z epidemią i zbagatelizować problem COVID-19.

nowe obostrzenia fake newsy
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Nowe obostrzenia w Polsce wejdą w życie od soboty 17 października, a niektóre także od 19 października. Mateusz Morawiecki apelował, by chronić osoby starsze, dla których koronawirus jest największym zagrożeniem. "Apeluję o to, żeby wszystkie osoby starsze zostały w domach, a wolontariusze, samorządy, miejskie ośrodki pomocy społecznej, gminne ośrodki pomocy społecznej, harcerze, Wojska Obrony Terytorialnej pomogą w dowiezieniu posiłków czy niezbędnych lekarstw albo innych artykułów" - stwierdził premier.

Morawiecki wskazał, że wśród celów rządu jest zapewnienie wydajności służby zdrowia oraz utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana obrona miejsc pracy. "Nie jesteśmy też skazani, drodzy rodacy, na wybór: albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown. Jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która jednak zakłada szereg rygorów, obostrzeń i zakłada, że będziemy wszyscy tych obostrzeń przestrzegali" - mówił.

Nowe obostrzenia w Polsce. Fake news na temat "kupna narkotyków"

Wprowadzenie nowych obostrzeń w kraju to jak się okazuje sprzyjająca okoliczność dla twórców rozmaitych fake newsów. Po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego nowych zasadach, które obowiązywać będą w strefach żółtych i czerwonych, w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja o rzekomej możliwości kupna w Polsce narkotyków między godz. 7.00 a 20.00.

Zobacz także

"Alkohol ani narkotyki nie będą już sprzedawane ani dostarczane między 20:00 a 7:00. Zabrania się przenoszenia lub spożywania alkoholu lub narkotyków w miejscach publicznych w godzinach 20:00-07:00" - czytamy w rzekomo "rządowej" informacji zdobywającej coraz większą popularność w mediach społecznościowych. Screen wygląda wiarygodnie, bo u góry strony widzimy oficjalne logo witryny rządowej. Nie jest to jednak informacja dotycząca nowych obostrzeń w Polsce.

narkotyki nowe obostrzenia
fot. Gov.pl

Rozpowszechniana informacja i screen to "Nowe zasady ochrony przed koronawirusem obowiązujące w Królestwie Niderlandów od 14 października." Nie mają one nic wspólnego z polskim prawem.

Zobacz także

Informacja znalazła się na oficjalnej stronie polskiego rządu w zakładce "Polacy w Holandii".

Nowe zasady w żółtych i czerwonych strefach w Polsce

Zgodnie z nowymi restrykcjami, od soboty 17 października, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać w godz. 6.00-21.00. Po godzinie 21 będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos. Tylko co drugi stolik w restauracji czy barze będzie mógł być zajęty.

Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej obostrzenia dotyczyć będą również przemieszczania się transportem publicznym. Od soboty w obu tych strefach zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Zobacz także

Od soboty w obu strefach nieczynne będą siłownie, baseny i aquaparki, a wydarzenia kulturalne będą mogły się odbywać przy maksymalnie 25 proc. widowni. Wydarzenia sportowe będą odbywały się bez publiczności.

Nowym obostrzeniem - dotyczącym tylko czerwonej strefy - są restrykcje w handlu. W sklepach od soboty będzie mogło przebywać do pięciu osób na jedną kasę. Od czwartku obowiązują już godziny dla seniorów. W godzinach od 10 do 12 w sklepach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Zobacz także

W strefie czerwonej od poniedziałku 19 października nie będzie można urządzać imprez okolicznościowych - np. wesel czy konsolacji. W przypadku żółtej strefy w weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez zabawy tanecznej.

RadioZET.pl/ Gov.pl/ Facebook/ PAP