Zamknij

Nowe wytyczne dla szkół od 1 września. GIS podał wstępne zalecenia

28.07.2020 12:52
Koronawirus, szkoła
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Nowe wytyczne epidemiologiczne dla szkół opracowuje resort edukacji we współpracy z GIS. Wciąż jednak nie ma ostatecznej decyzji, czy 1 września wrócą lekcje online, czy nauka stacjonarna. Według wstępnych założeń uczniowie nie będą zakładać maseczek w trakcie lekcji. 

Nowe wytyczne epidemiologiczne dla szkół dotyczą trzech kwestii. Pierwszą jest organizacja pracy szkoły i zasady higieny – zalecenie, by każdorazowo myć ręce po wejściu do szkoły, zorganizować pracę tak, aby unikać tworzenia się dużych skupisk uczniów, a tam gdzie zachowanie dystansu będzie niemożliwe, trzeba będzie nosić maseczki.

Temperatura będzie mierzona, gdy uczeń lub nauczyciel będzie miał objawy zakażenia.

To, że na terenie szkoły będą termometry i będą maseczki, ale nie w każdej sytuacji będą noszone, jest raczej pewne. Nikt jednak nie planuje lekcji w maseczkach

- powiedział rzecznik GIS Jan Bondar. 

Koronawirus. Nowe wytyczne dla szkół od 1 września 

Drugą kwestią, która znajdzie się w wytycznych, są procedury w przypadku złego samopoczucia lub potwierdzonego zakażenia, czyli m.in. izolacja ucznia i powiadamianie rodziców o podejrzeniu infekcji.

Ostatnią kwestią jest organizacja pracy pracowników szkoły z grup ryzyka, czyli osób 60 plus, z chorobami sercowo-naczyniowymi czy cukrzycą – władze szkolne będą musiały tak zorganizować pracę tych osób, aby ryzyko dla nich było jak najmniejsze.

Zobacz także

Nowe wytyczne dla szkół mają na razie charakter roboczy. Na początku sierpnia zostaną przekazane do konsultacji. Kwestią ustaleń są też przesłanki do zamknięcia szkół. Zgodnie z zapowiedziami resortów edukacji i zdrowia decyzję o zamknięciu szkoły będzie podejmować dyrektor w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym.

Kiedy powrót dzieci do szkół? Kraska podał termin ostatecznej decyzji 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałek w Programie Trzecim Polskiego Radia pytany był m.in. o epidemię i powrót 1 września uczniów do szkół. Powiedział, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia.

Czy dzieci wrócą do szkół, myślę, że będzie podjęta decyzja na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego. Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy młodzież wróci do szkół. Chciałbym, żeby tak się stało, ale czy tak będzie, zobaczymy

– powiedział wiceszef MZ.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

RadioZET.pl/GIS/PAP