Zamknij

Warszawa w żółtej strefie. Ponad 100 powiatów z dodatkowymi obostrzeniami

07.10.2020 12:32

Żółte i czerwone strefy w Polsce zostaną wkrótce zaktualizowane. Od soboty 10 października nowe obostrzenia będą obowiązywać w ponad 100 powiatach. Warszawa "niemalże z pewnością" znajdzie się w strefie żółtej -  poinformował w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wojciech Andrusiewicz
fot. PAP

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. 7 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o największej dobowej liczbie zakażeń: 3003 oraz o największej dobowej liczbie zgonów: 75. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 107 319 osób, zmarło 2 792 z nich. Wojciech Andrusiewicz poinformował w środę, że mapa żółtych i czerwonych stref zostanie zaktualizowana o nowe powiaty. 

Nie ma co ukrywać, że na 99 proc. Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie Wojciech Andrusiewicz

Rzecznik resortu zdrowia dodał, że ponad 100 powiatów objętych będzie dodatkowymi obostrzeniami wobec 51 obecnie. – Tych powiatów, które jutro ogłosimy, będzie ponad 100. Musimy się liczyć z tym, że w ramach obostrzeń w strefach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast – podkreślił.

Zobacz także

Koronawirus. Nowe obostrzenia w żółtej i czerwonej strefie 

W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również żółtej. Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i zgromadzeniach:

  • w strefie czerwonej do 50,
  • żółtej do 75,
  • pozostałej części kraju do 100 osób.

Ponadto wprowadzony zostanie zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych. Obowiązkowo też każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał na żądanie policji lub straży gminnej, okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, który potwierdzi jego niepełnosprawność.

Zobacz także

Wyznaczona ma być też minimalna odległość pomiędzy zgromadzeniami (np. przemarszami). Będzie ona musiała wynosić co najmniej 100 m, by wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu, po to, by obejść wymogi dotyczące liczby uczestników. Równocześnie jednak nie trzeba będzie zakrywać ust na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP