Zamknij

Ksiądz ogłosił kościół wolnym od koronawirusa. Pomoże kosmiczna technologia

07.10.2020 14:23
Parafia pw. Jana Pawła II w Nowym Targu
fot. Google Maps

"Strefa wolna od koronawirusa" w Nowym Targu. W parafii pw. św. Jana Pawła II ksiądz walczy z koronawirusem z pomocą technologii NASA. System sanitaryzacji ma zapobiegać zakażeniom wirusami w świątyni.

Ksiądz Jan Karlak nie boi się koronawirusa. Proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu uchroni wiernych przed zarazą dzięki innowacyjnej technologii stworzonej przez NASA. A przynajmniej tak twierdzi. Ultranowoczesny system wdrożono kilka dni temu, a instalowano przez ostatnie cztery miesiące. Sprawi on - zdaniem duchownego - że będzie można bezpiecznie odwiedzać kościół, nie obawiając się o zakażenie wirusem.

Zobacz także

Ksiądz uchroni kościół przed koronawirusem z pomocą technologii NASA

O wdrożeniu innowacyjnego systemu ksiądz poinformował parafian na stronie internetowej świątyni. Pokazał także certyfikat firmy, która instalowała urządzenie. "Zastosowane systemy skutecznie usuwają bakterie, wirusy (grypa, covid 19), pleśnie, alergeny oraz nieprzyjemne zapachy. Neutralizują 99,9 proc bakterii, wirusów i grzybów. System zabezpiecza przed zakażeniami pomiędzy ludźmi" - głosi informacja opublikowana na stronach parafii.

Technologia fotokatalizy, promieniowanie UVC i utlenianie tlenku tytanu, w wyniku którego powstaje nadtlenek wodoru - wylicza sposób działania systemu NASA regionalny portal nowytarg24.tv. "To prawdopodobnie pierwszy tego typu wynalazek działający na terenie całego naszego kraju" - czytamy.

"W tym momencie to wszystko pracuje" – powiedział podczas ogłoszeń duszpasterskich w niedzielę ks. Jan Karlak. Jak dodał, parafianie nie muszą się obawiać, że zakażą się w kościele wirusem. "Proszę się nie martwić, w tym momencie nikt w naszym kościele nie może się zarazić ani grypą, ani COVID-em, ani żadną inną bakterią czy wirusem" - oświadczył i dodał, że system sanitaryzacji powietrza został zamontowany w systemie mechanicznej wentylacji.

To są technologie kosmiczne. Obecnie Boeing montuje te urządzenia w nowych samolotach, które produkuje. To wszystko sprawia, że w liturgii można uczestniczyć bez maseczki. Ale jeśli ktoś chce być w maseczce to proszę bardzo, ja mu tego nie zabronię. Natomiast tak jak mówiłem, nie można się w naszym kościele niczym zarazić.

ksiądz Jan Karlak, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu

Eksperci zwracają jednak uwagę, że do zakażeń w kościołach dochodzi najczęściej drogą kropelkową, np. podczas wspólnego śpiewania czy modlitwy. Wtedy ozonowanie nie działa. Dr. hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany przez "Gazetę Wyborczą", przypomina także, że działanie ozonu dotyczy przede wszystkim bakterii, a nie wirusów. Lampy UV muszą z kolei działać przez co najmniej 8 godzin, aby skutecznie dezynfekować powierzchnie.

Zobacz także

RadioZET.pl/nowytarg24.tv/krakow.wyborcza.pl/Facebook