Zamknij

Mutacja koronawirusa z RPA w Norwegii i Austrii. Jest coraz bliżej Polski

05.01.2021 18:00
Zdjęcie ilustracyjne
fot. APU GOMES/AFP/East News

Nowy szczep koronawirusa z Republiki Południowej Afryki pojawił się już w krajach Europy. Południowoafrykańską mutację SARS-CoV-2 wykryto w Norwegii i Austrii.

Nowy szczep koronawirusa pochodzący z Republiki Południowej Afryki został wykryty w  Norwegii w poniedziałek – poinformowały norweskie media. Informację tę przekazał Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). "Zakażenie potwierdzono u podróżującego, który przybył do Norwegii z RPA w grudniu, podało FHI w komunikacie prasowym" – przekazano w komunikacie.

Nowy szczep koronawirusa z RPA w Norwegii i Austrii. Mutacja zbliża się do Polski?

Jak z kolei mówiła w rozmowie z norweskim portalem dyrektor departamentu w FHI, Line Vold, "gminne zespoły ds. wykrywania infekcji będą teraz kontynuować działania zgodnie z obowiązującymi procedurami, z dodatkowymi testami oraz z jeszcze dokładniejszym śledzeniem bliskich kontaktów zakażonych, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyko ewentualnego dalszego rozprzestrzeniania się infekcji".

Odkrycie to pokazuje niebezpieczne zjawisko coraz szerszego rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. W samej Norwegii wykryto do tej pory 23 przypadki zakażenia brytyjską mutacją wirusa i jeden południowoafrykański.

Zobacz także

Jak z kolei informuje m.in. BBC, południowoafrykańską mutację SARS-CoV-2 odnotowano również w Austrii i Japonii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/bbc.co.uk/nettavisen.no

C