Zamknij

Nowy szczep koronawirusa w Polsce? Żadna instytucja nie prowadzi badań

29.12.2020 16:15

Żadna podległa rządowi instytucja nie prowadzi w tej chwili badań nad obecnością nowego wariantu koronawirusa w Polsce - ustaliło Radio ZET. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że takie badania ruszą dopiero na początku 2021 roku i przeprowadzi je Agencja Badań Medycznych.

nowy szczep koronawirusa w Polsce
fot. GRZEGORZ DEMBINSKI /Polska Press /East News

Nowy szczep koronawirusa coraz bliżej Polski. Reporter Radia ZET Maciej Bąk zapytał Główny Inspektorat Sanitarny o to, czy ta instytucja prowadzi badania pod kątem wykrycia w Polsce nowego, ujawnionego m.in. na Wyspach Brytyjskich, wariantu koronawirusa.

Rzecznik GIS Jan Bondar odesłał naszego reportera do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Rzeczniczka tej instytucji Anna Dela poinformowała, że do tej pory PZH nie otrzymał żadnej próbki od osób wracających do Polski z Wielkiej Brytanii.

Nowy szczep koronawirusa. Polska nie prowadzi badań pod kątem wykrycia nowego wariantu

Badań nad nowym wariantem koronawirusa nie prowadzi też Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Ma on co prawda odpowiedni sprzęt do ich przeprowadzenia, ale - jak ustaliło Radio ZET - do tej pory do instytutu nie przekazano żadnych próbek pobranych od osób przebywających w ostatnich dniach w południowo-wschodniej Anglii.

"Dziwi mnie to, że my w Polsce będziemy szukać tego nowego wariantu dopiero w styczniu. Zwłaszcza, że on już zdążył się bardzo płynnie rozprzestrzenić po Europie" - mówi Radiu ZET dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Zobacz także

Nowy wariant koronawirusa, poza Wielką Brytanią, potwierdzono już między innymi w Niemczech, Danii, Finlandii czy Hiszpanii.

Zobacz także

RadioZET.pl