Zamknij

Zmutowany koronawirus w Polsce? "Mamy potwierdzoną inf. o wariancie czeskim"

11.01.2021 19:05
Adam Niedzielski
fot. Piotr Molecki/East News

Nowy szczep koronawirusa z Wielkiej Brytanii może być już na terenie Polski? O to, czy prowadzone są w tym zakresie badania, nasz reporter zapytał ministra zdrowia Adam Niedzielskiego. Szef MZ odpowiedział, że wariantu z Wysp na razie na terenie naszego kraju nie potwierdzono.

Nowy szczep koronawirusa z Wielkiej Brytanii dotarł już do wielu państw Europy, odnotowano go także w USA, w Polsce natomiast nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku. - Obecnie nie można potwierdzić znalezienia w Polsce brytyjskiego wariantu Covid-19 - oznajmił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ pytany był przez naszego reportera o to, czy są prowadzone w Polsce badania nad nowym wariantem koronawirusa, który został wykryty w Wielkiej Brytanii. Wskazał, że badania nad genomem wirusa oraz jego mutacjami prowadzi ośrodek w Poznaniu. - Od tego roku będzie to także sieciowe badanie pod nadzorem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, gdzie poszczególne ośrodki, przede wszystkim szpitale zakaźne ze swoimi laboratoriami, będą również uczestniczyły w takim przedsięwzięciu - poinformował.

Niedzielski dodał, że obecnie "nie można potwierdzić znalezienia w Polsce wariantu brytyjskiego", ale - zaznaczył - trudno jest przypuszczać, że nie dotarł on jeszcze do naszego kraju. - Na razie mamy potwierdzoną informację o tzw. wariancie czeskim - dodał.

Nowy szczep koronawirusa w Polsce. Niedzielski: mamy potwierdzoną informację o wariancie czeskim

Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się po pierwsze o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ stwierdził, że otwarcie nauczania stacjonarnego w klasach I-III to "najbardziej nieśmiały krok", który uwzględnia ryzyko rozwoju pandemii z kosztami nauczania zdalnego i nieprzebywania dzieci w tym wieku w swoich grupach rówieśniczych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/RadioZET/TVN24/PAP