Zamknij

Nowy, bardziej zakaźny typ koronawirusa z RPA. Kolejne kraje odwołują loty

22.12.2020 13:53
koronawirus
fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Nowy, bardziej zakaźny wariant koronawirusa powoduje nasilanie się epidemii w Republice Południowej Afryki. Jest inny niż szczep rozprzestrzeniający się w Wielkiej Brytanii. Naukowcy starają się ustalić, czy szczepionka na Covid-19 będzie skuteczna na tę nową mutację.

Nowy afrykański wariant koronawirusa nazwany jest 501.V2. Prof. Salim Abdool Karim, szef komisji doradczej rządu, powiedział dziennikarzom, że wariant 501.V2 jest obecnie częściej diagnozowany niż zwykły koronawirus.

Zobacz także

Nowy typ koronawirusa w RPA. Rozprzestrzenia się szybciej

Eksperci próbują teraz odpowiedzieć na pytanie, czy nowej mutacji zapobiegną szczepienia przeciw COVID-19. - Prawdopodobieństwo, że nowe szczepy będą odporne na istniejące szczepionki, jest niewielkie, ale nie "nieistniejące" - oświadczył główny doradca naukowy rządowego programu dystrybucji szczepionek w USA dr Moncef Slaoui w telewizji CNN.

Afrykański wariant koronawirusa 501.V2 rozprzestrzenia się szybciej niż niezmutowana wersja wirusa. Szczep wykryty w RPA jest inny niż nowy szczep koronawirusa rozprzestrzeniający się w Wielkiej Brytanii.

Na informacje o nowej wersji zareagowały już niektóre kraje. Rząd Szwajcarii poinformował w poniedziałek, że zabrania wjazdu do kraju osobom przybywającym z RPA, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa. Taką decyzję podjęto także w Holandii. Rząd holenderski przekazał, że postanowił wstrzymać wszystkie loty pasażerskie z RPA do 1 stycznia ze skutkiem natychmiastowym. Wyjątek uczyniono dla lotów z personelem medycznym, dozwolone też są loty transportowe. Zakaz lotów z i do RPA będzie obowiązywał także w Niemczech, Izraelu, Arabii Saudyjskiej i Turcji.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/CNN/Twitter

C