Zamknij

Szokujący zapis w tarczy antykryzysowej. Nowy dzień wolny od pracy?

09.04.2020 10:46
Szokujący zapis w tarczy antykryzysowej. Nowy dzień wolny od pracy?
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nowy dzień wolny od pracy może zarządzić premier, w zależności od "stanu bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków". Na zastanawiający zapis w przegłosowanej przez Sejm nowej tarczy antykryzysowej uwagę zwrócił portal Money.pl. Jak się okazuje, poprawkę poparli również posłowie opozycji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przypomnijmy, że ustawę aktualizującą dotychczasową tarczę antykryzysową Sejm przyjął w nocy, ze środy na czwartek. Wśród zatwierdzonych poprawek znalazło się m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem.

Zobacz także

Za uchwalaniem ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Premier może ogłosić dzień wolny od pracy

Na zastanawiający zapis w zaktualizowanej  tarczy antykryzysowej uwagę zwrócił portal Money.pl.

Zobacz także

Jak zakłada jedna z najnowszych poprawek, w przypadku wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, premier Mateusz Morawiecki może ogłosić dzień wolny od pracy. Jest to poprawka autorstwa klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

W jakiś sposób szef rządu może zarządzić taki dzień? Ma się to odbyć na drodze wydanego rozporządzenia. W uzasadnieniu wskazano, że zapis ten ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego obywatelom naszego kraju, a Morawiecki może z niego skorzystać, biorąc pod uwagę "stan bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków"- czytamy na money.pl.

Zobacz także

Jak podaje portal Money.pl, za przyjęciem poprawki głosowało 314 posłów, przeciw było 142, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zobacz także

Z kolei Natemat.pl zauważa, że poprawkę poparli również posłowie opozycyjni ponieważ członkowie klubu parlamentarnego PiS liczą łącznie 235 osób.

 

RadioZET.pl/PAP/money.pl/natemat.pl

C