Zamknij

Szokujący zapis w tarczy antykryzysowej. Nowy dzień wolny od pracy?

09.04.2020 10:46

Nowy dzień wolny od pracy może zarządzić premier, w zależności od "stanu bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków". Na zastanawiający zapis w przegłosowanej przez Sejm nowej tarczy antykryzysowej uwagę zwrócił portal Money.pl. Jak się okazuje, poprawkę poparli również posłowie opozycji.

Szokujący zapis w tarczy antykryzysowej. Nowy dzień wolny od pracy?
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przypomnijmy, że ustawę aktualizującą dotychczasową tarczę antykryzysową Sejm przyjął w nocy, ze środy na czwartek. Wśród zatwierdzonych poprawek znalazło się m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem.

Zobacz także

Za uchwalaniem ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Premier może ogłosić dzień wolny od pracy

Na zastanawiający zapis w zaktualizowanej  tarczy antykryzysowej uwagę zwrócił portal Money.pl.

Zobacz także

Jak zakłada jedna z najnowszych poprawek, w przypadku wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, premier Mateusz Morawiecki może ogłosić dzień wolny od pracy. Jest to poprawka autorstwa klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

W jakiś sposób szef rządu może zarządzić taki dzień? Ma się to odbyć na drodze wydanego rozporządzenia. W uzasadnieniu wskazano, że zapis ten ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego obywatelom naszego kraju, a Morawiecki może z niego skorzystać, biorąc pod uwagę "stan bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków"- czytamy na money.pl.

Zobacz także

Jak podaje portal Money.pl, za przyjęciem poprawki głosowało 314 posłów, przeciw było 142, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zobacz także

Z kolei Natemat.pl zauważa, że poprawkę poparli również posłowie opozycyjni ponieważ członkowie klubu parlamentarnego PiS liczą łącznie 235 osób.

 

RadioZET.pl/PAP/money.pl/natemat.pl