Zamknij

Obostrzenia przedłużone po 17 stycznia? "Najbardziej prawdopodobny wariant"

08.01.2021 11:58
spacer w dobie pandemii koronawirusa
fot. JAKUB WOSIK/REPORTER

Obostrzenia dotyczące epidemii COVID-19 prawdopodobnie zostaną przedłużone po zakończeniu ferii. - Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest przedłużenie tzw. etapu odpowiedzialności - zapowiedziała w piątek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Rzecznik rządu Piotr Müller pytany z kolei o złagodzenie bądź zaostrzenie restrykcji oświadczył, że "na tym etapie nie można wykluczyć żadnego z wariantów". Więcej informacji rząd ma przekazać w przyszłym tygodniu.

Obostrzenia wprowadzone przez rząd od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. to jeden z elementów tzw. etapu odpowiedzialności. Minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadając je na konferencji prasowej 17 grudnia, nazwał ten okres "kwarantanną narodową". Przypomnijmy, restrykcje dotyczą m.in. działalności hoteli, galerii handlowych czy stoków narciarskich.

Wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii poinformowała w piątek w radiu TOK FM, że "najbardziej prawdopodobnym wariantem na dzień dzisiejszy jest przedłużenie tzw. wariantu odpowiedzialności". Dodała, że ma on przede wszystkim służyć "ochronie zdrowia i życia Polaków, jak również odciążeniu służby zdrowia".

Obostrzenia zostaną przedłużone po feriach? Wiceminister rozwoju komentuje

- Musimy również patrzeć na kontekst europejski i światowy rozprzestrzeniania się wirusa - zaznaczyła. Jej zdaniem etap odpowiedzialności może być przedłużony o 10-14 dni od momentu zakończenia ferii zimowych, czyli od 17 stycznia. Zastrzegła, że to tylko jej estymacje, a ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Semeniuk przypomniała, że odmrażanie branż gospodarczych jest "mocno powiązane z Narodowym Programem Szczepień" - im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym większe szanse na odmrożenie gospodarki. - Dopiero od 10-14 dni po zakończeniu ferii zimowych będziemy wiedzieli, jak te liczby, jeśli idzie o stan zachorowań, wyglądają - powiedziała.

Pytana, czy najbardziej prawdopodobnym wariantem jest przedłużenie obowiązujących już restrykcji dla wszystkich branż, odpowiedziała: "na ten moment to jest najbardziej prawdopodobny wariant, choć chciałabym, aby on, oczywiście, zamienił się już w poszczególne etapy odmrażania gospodarki". Według Semeniuk "na ten moment wydaje się, że ta odpowiedzialność powinna być przedłużona".

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego m.in. o obostrzeniach. Decyzja w przyszłym tygodniu

W podobnym tonie co wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju wypowiadał się w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem najbardziej prawdopodobnym wariantem jest utrzymanie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Na pytanie, jakie byłyby jego rekomendacje dotyczące obowiązujących obostrzeń na podstawie ostatnich danych, Müller odparł w Programie Trzecim Polskiego Radia, że "w tej chwili jeszcze materiału, jeśli chodzi o dane i analizy, które by napawały optymizmem, nie ma".

W związku z tym najbardziej prawdopodobnym wariantem jest, mimo wszystko, utrzymanie aktualnych obostrzeń, ewentualnie z jakimiś niewielkimi modyfikacjami. (...) Czyli przedłużenie tego etapu odpowiedzialności, który dokładnie był wprowadzony w grudniu.

rzecznik rządu Piotr Müller

Spytany, czy obowiązujące obostrzenia mogą zostać zmodyfikowane - zaostrzone lub złagodzone - rzecznik rządu odparł, że "żadnego wariantu na tym etapie oczywiście wykluczyć nie może". Dodał także, że sprawa ta będzie omawiana na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które rozpoczęło się o godz. 10. Z kolei w TVN24 Müller mówił, że rząd przedstawi szczegółowe informacje na temat obostrzeń na początku przyszłego tygodnia. - To nie są łatwe decyzje. Na początku przyszłego tygodnia będziemy komunikować już całościowo, kompleksowo te informacje, być może w zakresie szkół nieco szybciej - zaznaczył. 

- W tej chwili rozważamy wariant z jednej strony utrzymania części obostrzeń, które są w tej chwili, być może nawet całkowitego utrzymania aktualnych obostrzeń jeszcze przez jakiś czas. Ale z drugiej strony są podnoszone argumenty, że niektóre z tych obostrzeń powinny być zmodyfikowane. I stąd dzisiaj spotkania Rady Medycznej i decyzja kierunkowa w tym zakresie, aczkolwiek być może trzeba będzie poczekać jeszcze na dane medyczne z początku przyszłego tygodnia - dodał Müller.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP