Zamknij

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia. W rozporządzeniu wprowadzono kilka zmian

08.04.2021 20:11
Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rozporządzenie, które przedłuża do 18 kwietnia obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, w czwartek wieczorem zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. 

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przedłuża obostrzenia na terenie całego kraju do niedzieli 18 kwietnia. W nowelizacji wprowadzono kilka zmian.

Obostrzenia do 18 kwietnia. W rozporządzeniu kilka zmian

Do grupy zawodów zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny w przypadku przekroczenia granicy państwa dodano osoby zatrudnione w lotniczych zespołach ratownictwa medycznego. Rząd zmienił również zapis dotyczący dostępności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness dla sportowców. W nowym brzmieniu z tego typu miejsc będą mogli korzystać:

  • członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich;
  • zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.

Nadal, do 18 kwietnia, obowiązuje dotychczasowy lockdown w funkcjonowaniu wielu branż. Nie mogą działać wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. pozostaną. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostaną zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostaną zamknięte. W miejscach kultu religijnego obowiązywać nadal będzie limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki 

Żłobki i przedszkola będą nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Również uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczyć się będą w dalszym ciągu zdalnie.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny, solaria i hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także obiekty dla np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy). Wciąż będą zamknięte teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie w piątek. 

RadioZET.pl/PAP