Zamknij

Będzie powrót do obostrzeń. Rzecznik MZ podaje szczegóły

Magdalena Kulej
05.08.2020 12:32
Andrusiewicz
fot. Piotr Molecki/East News

Myślę, że najbliższych dniach będzie decyzja - zapowiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia, mówiąc o możliwych obostrzeniach w części Polski. Powrót do restrykcji ma dotyczyć przede wszystkim sklepów, imprez i restauracji.

Koronawirus jednak nie jest w odwrocie. W środku wakacji epidemia wręcz przybiera na sile. W ostatnich dniach liczba nowych zakażeń już kilkukrotnie przekroczyła 600. We wtorek padł kolejny rekord. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o aż 680 nowych przypadkach zakażenia. W środę tych przypadków było nieco mniej, bo 640. Wciąż jest to jednak o wiele więcej niż wtedy, gdy w kraju obowiązywało najwięcej restrykcji związanych z koronawirusem.

W związku z tym rząd już od kilku dni zapowiada, że obostrzenia mogą wrócić, choć nie wszędzie, a tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest najpoważniejsza. Chodzi tu m.in. o obostrzenia związane z maseczkami, limitami w sklepach czy restauracjach, a także z weselami.

Zobacz także

Więcej konkretów zdradził w środę w TVP Info rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak zapowiedział, obostrzenia – np. te związane z ograniczeniem liczby osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach – pojawią się najprawdopodobniej w powiatach, w których w ostatnich 14 dniach zanotowano większe wzrosty zachorowań. - Myślę, że w najbliższych dniach będzie decyzja o konkretnych powiatach – dodał, precyzując, że chodzi o około 20 powiatów.

Decyzje będą podejmowane lokalnie, we współpracy stacji sanitarno-epidemiologicznych i samorządów. Będzie decydowała specyfika lokalna. Nie możemy mówić o jednolitym podejściu w skali całego kraju

– podkreślił Andrusiewicz.

Jego zdaniem w najbliższych dniach wskaźniki zachorowań będą się utrzymywać na poziomie około 600. - Wyniki ze Śląska nadal będą wysokie, bo nadal będą spływać do nas wyniki z rodzin górników. Ognisko w Wielkopolsce, w firmie drobiarskiej, też się rozwija i tu będzie jeszcze kilkaset potwierdzonych zakażeń – powiedział. Zwrócił przy tym uwagę, że w pozostałych częściach kraju skala zakażeń jest raczej niewielka – na poziomie około kilkunastu przypadków dziennie. - Wirus istnieje i będzie występował w każdym województwie – zakończył.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP