Zamknij

Zmiany w przepisach niemal pewne. "Wszyscy będziemy musieli nosić maseczki"

22.02.2021 10:24
maseczki
fot. JAKUB WOSIK/REPORTER

Obowiązek noszenia chirurgicznych maseczek? - Jeśli chodzi o typ maseczek, według mojej wiedzy to będzie funkcjonowało na zasadzie zalecenia, a nie obowiązującego prawa – mówi Michał Dworczyk w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Sugeruje jednak koniec z zasłanianiem ust i nosa chustką czy przyłbicą.

Michał Dworczyk dopytywany o zakaz noszenia przyłbic i szalików komentuje, że „najprawdopodobniej znajdzie to odzwierciedlenie w przepisach regulujących obowiązek zasłaniania ust i nosa”. - Wszyscy będziemy musieli nosić maseczki – podkreśla Michał Dworczyk i zaznacza, że koronawirus mutuje, pojawiają się kolejne odmiany i rząd musi odpowiadać na bieżącą sytuację.

Szczepionki spoza UE? - My analizujemy możliwości, jeśli chodzi o pozyskanie dodatkowych szczepionek, poza wynegocjowanymi w ramach kontraktu UE, ale te sprawy są bardzo trudne. Dziś wszyscy starają się dokonać zakupu szczepionek  - mówi pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Michał Dworczyk dodaje, że na razie jest za wcześnie, żeby mówić o jakichkolwiek szczegółach. Rosyjska szczepionka? – Na razie nie analizujemy jej zakupu – odpowiada gość Beaty Lubeckiej. Chińska szczepionka? - Warto obserwować i analizować wszystkie działania, ale nie ma żadnych decyzji z polskiej strony – mówi minister.

Posłuchaj podcastu

Pytany przez słuchacza o to, kiedy będą szczepione osoby z przedziału 65-70 lat, pełnomocnik rządu komentuje, że w II kwartale. - Zgodnie z rekomendacjami takie osoby powinny być szczepione Moderną i Pfizerem a te szczepionki są już zarezerwowane przez seniorów do końca i kwartału – wyjaśnia.

Dworczyk tłumaczy, że w II kwartale tego roku zostaną uruchomione zapisy na nowe terminy i będą one przeznaczone „dla osób i powyżej 70 roku życia, którym nie udało się zapisać w I kwartale i dla osób pomiędzy 65 a 70 rokiem życia”.

Radio ZET