Zamknij

Rodziny chorych na Covid-19 apelują do ozdrowieńców. Brakuje osocza

19.10.2020 10:49
Centrum krwiodawstwa pobiera osocze od osoby wyleczonej z Covid-19
fot. FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Osocza ozdrowieńców poszukuje coraz więcej rodzin pacjentów chorych na Covid-19. Ich dramatyczne apele można zobaczyć w sieci. - To jest nasza rolą, ozdrowieńców, społeczeństwa, żeby pomagać - mówi Radiu ZET Małgorzata, która osocza poszukuje dla zakażonej koronawirusem mamy.

Osocza ozdrowieńców poszukuje m.in. córka zakażonej koronawirusem pacjentki, która w ciężkim stanie leży na oddziale zakaźnym w szpitalu przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu. Zdecydowała się z nami porozmawiać, bo jak przyznaje, nie może być tak, że lekarze chcą podać pacjentom osocze, a tego po prostu nie ma. 

- Strach i lęk, przerażenie wręcz, pomieszały się z gniewem, bo nie możemy zrozumieć, jak nie można załatwić tak, wydawałoby się, prostej sprawy – przyznaje Radiu ZET Małgorzata Czajka-Kolbusz. - Nie może być tak jak w naszym przypadku, że dowiadujemy się, że centrum krwiodawstwa szuka osocza, ono musi być dostępne - mówi. To dlatego apeluje do ozdrowieńców, żeby zgłaszali się i pomagali.

Dowiedz się więcej:  Osocze: skład właściwości. Czy osocze może wyleczyć COVID-19?

Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Zgłoszenia przyjmują centra krwiodawstwa w całym kraju. - Niezależnie od tego czy osocze dla mojej mamy się znajdzie, postanowiłam nagłośnić sprawę, ponieważ masa osób jest w takiej samej sytuacji, ogromna liczba osób potrzebuje takiej pomocy. I to jest nasza rolą, ozdrowieńców, społeczeństwa, żeby pomagać – mówi Radiu ZET Pani Małgorzata.

kim_ozdrowieniec-copy-667x500
fot. NCK

Osocze ozdrowieńców. Kto może je oddać?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
  • przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe,
  • zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji,
  • u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał,
  • są w wieku 18-60 lat,
  • nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
  • spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza,
  • osocze mogą oddawać mężczyźni bez transfuzji w wywiadzie, kobiety bez ciąży i bez transfuzji w wywiadzie oraz osoby bez alloprzeciwciał do antygenów HLA.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się  na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Więcej informacji na temat pobierania i leczenia osoczem można znaleźć tutaj.

Zobacz także

Radio ZET/MZ/NCK