Zamknij

Dramatyczny apel prof. Grzesiowskiego: Potrzebne każde dodatkowe ręce do pomocy

17.10.2020 19:20
Koronawirus w Polsce
fot. PAP

O włączenie wolontariuszy, również duchownych oraz wojska do pomocy chorym w szpitalach apeluje do rządzących immunolog prof. Paweł Grzesiowski. – Potrzebne jest każde realne wsparcie, prócz łóżek z dostępem do tlenu, każde dodatkowe ręce do pomocy, bo nie tylko pacjenci covidowi potrzebują opieki – zwraca uwagę ekspert.

Epidemia koronawirusa w Polsce rozprzestrzenia się w alarmującym tempie. Dziś odnotowano kolejny rekord nowo zdiagnozowanych zakażeń – ponad 9,6 tysiąca. Zmarło kolejne 84 osoby, większość miała już wcześniej choroby współistniejące.

Wobec powtarzanego od dawna przeciążenia systemu ochrony zdrowia pojawiają się głosy za udzieleniem medykom wsparcia. Immunolog prof. Grzesiowski radzi, by skupić się w końcu na czynniku ludzkim, nie samym sprzęcie.

Koronawirus w Polsce. Sam sprzęt nie wystarczy. Ekspert: Niech wesprze wojsko

- Nikt nie zrozumie co dzieje się w szpitalach, kto tu nie pracuje. Potrzebne jest każde REALNE wsparcie, prócz łóżek z dostępem do tlenu, każde dodatkowe ręce do pomocy, bo nie tylko pacjenci covidowi potrzebują opieki - zaapelował w sieci ekspert.

Zobacz także

W dalszej części pyta wprost – dlaczego przy obecnym stanie epidemii państwo nie odciąża pracujących na pierwszym froncie medyków, którzy sami ulegają zakażeniom i ciężkiej chorobie?

Dlaczego nie włączamy wojska i wolontariuszy cywilnych i duchownych. Niech wesprą oddziały niecovidowe, bo to pozwoli przesunąć wielu pracowników szpitali do opieki nad pacjentami covidowymi. Wielu medyków jest też zakażonych albo na kwarantannie, co paraliżuje pracę szpitali

Immunolog prof. Paweł Grzesiowski

W kolejnym wpisie zaznaczył, że sytuacja wymaga też zaangażowania studentów medycyny. - Także powinni być włączeni do pomocy, bo to wspaniała lekcja prawdziwej medycyny. Pandemia zdarza się raz na sto lat, więc może w ich życiu (oby) taka sytuacja się nie powtórzyć – dopisał immunolog.

Zobacz także

RadioZET.pl