Zamknij

Psy wyczują koronawirusa. BBC: Są testowane, sprawdzą 250 osób w godzinę

17.05.2020 09:12
Koronawirus psy
fot. ABACA/Abaca/East News

Specjalistyczne psy tropiące będą testowane w kierunku wykrywania koronawirusa i Covid-19 – podaje brytyjskie BBC. Czworonogi są od kwietnia szkolone przez organizację Medical Detection Dogs. Rokowania są optymistyczne.

Psy wyczują koronawirusa? Doktorzy Claire Guest i James Logan z Wielkiej Brytanii przekonują, że jak najbardziej. Zwierzęta są już szkolone w tym kierunku.

Doktor Claire Guest, szefowa organizacji charytatywnej, powiedziała, że najtrudniejszym wyzwaniem w tych badaniach jest "bezpieczne przechwycenie zapachu wirusa od pacjentów”.

Psy wykryją koronawirusa? Trwają testy, badacze pewni swego

Zasadniczo jesteśmy pewni, że psy wykryją koronawirusa

- powiedziała w wywiadzie w BBC doktor Claire Guest.

Medical Detection Dogs chwaliła się już wyszkoleniem psów w kierunku wykrywania u ludzi zapachów malarii, czy choroby Parkinsona. Szkolenia psów w celu wykrywania przez nie koronawirusów planowane są na uniwersytecie w Durhan, ale też londyńskiej School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM).

Jeśli testy przejdą pozytywnie psy będą mogły być tresowane w kierunku wyczuwania zakażonych po zapachu. Również tych, którzy przechodzą nowego wirusa i chorobę bez objawów.

Zobacz także

Zwierzęta mogłyby też okazać się znakomitymi testerami zakażenia. W organizacji szacują, że wytresowane zwierzęta potrafią rozpoznać koronawirusa u 250 osób w godzinę.

Byłoby to szybkie, skuteczne i nieinwazyjne. Dzięki temu, testy medyczne można byłoby wykorzystywać tylko tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne

- dodała dr Guest.

Zobacz także

Organizacja podkreśliła wczoraj na Facebooku, że rząd brytyjski wsparł ich program prac nad szkoleniem czworonogów w zakresie wykrywania koronawirusa po zapachu. - Mamy nadzieję, że nosy psów uratują wiele istnień ludzkich – przekazali.

RadioZET.pl/BBC