Zamknij

60 osób na mszy na Podhalu. Parafii grozi 30 tys. zł grzywny

08.04.2020 11:36
Sromowce Wyżne
fot. Screen Google Maps

Parafia ze Sromowiec Wyżnych na Podhalu może zapłacić nawet 30 tysięcy złotych kary za zorganizowanie mszy świętej dla około 60 wiernych. Obostrzenia rządowe umożliwiają uczestnictwo w mszach jedynie pięciu osobom.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W dobie epidemii koronawirusa władze zarządziły zakaz zgromadzeń publicznych. Wyjątek dotyczy kościołów - na mszach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób (nie licząc kapłana i służących do mszy).

Zobacz także

Niestety, mimo ukłonu w stronę wiernych, również ten zapis prawa bywa łamany. Na Podhalu mieli go za nic wierni z parafii ze Sromowiec Wyżnych. Ksiądz prowadził jedną z niedawnych mszy świętych mając około 60 wiernych – ustalił reporter Radia ZET, Marcin Kubat.

Za złamanie prawa parafii grozi wysoka kara – w dobie epidemii może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych. Sanepid ma spore pole manewru.

Zobacz także

Inspektorzy nowotarskiego sanepidu konsultują się z radcami prawnymi, ale - jak zapewniała naszego reportera dyrektor placówki w Nowym Targu - „kościół też podlega prawu i powinien się podporządkować”. Inspektorzy zastanawiają się tylko nad wysokością grzywny. Na mszy w niedzielę wielkanocną w Sromowcach policjanci doliczyli się ponad 60 osób.

RadioZET.pl/Marcin Kubat