Zamknij

Polska krajem "wysokiego ryzyka"? W planach dalsze zaostrzenie przepisów

09.03.2021 20:10
Granica Państwa
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER

Polska już wkrótce może stać się krajem "wysokiego ryzyka". Meklemburgia-Pomorze Przednie, jeden z niemieckich landów, zamierza zaostrzyć przepisy dla Polaków przekraczających granicę. 

Trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce z tygodnia na tydzień rozpędza się. We wtorek 9 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 9954 zakażeniach. Natomiast tydzień wcześniej, 2 marca nowych przypadków było 7937, dwa tygodnie temu, 23 lutego - 6310.

Zaniepokojony pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Polsce jest rząd w Meklemburgii, czyli niemieckim landzie graniczącym z naszym krajem. Jak podaje berliński korespondent Polsat News Tomasz Lejman, jeszcze w tym tygodniu Polska może stać się obszarem "wysokiego ryzyka", czyli krajem, w którym wskaźnik zachorowalności na Covid-19 przekracza 200 na 100 tys. mieszkańców. Oceny ryzyka dokonuje niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI) - przypomina niemiecka stacja ''Deutsche Welle''. 

Niemcy zaostrzą przepisy dla Polaków przekraczających granicę?

W przypadku zakwalifikowania Polski jako kraju ''wysokiego ryzyka'' zmienią się zasady dla Polaków przekraczających granicę. Plany zaostrzenia przepisów zapowiedział sekretarz stanu w rządzie w Schwerinie, Patrick Dahlemann.

''Każdy pracownik transgraniczny, uczeń czy osoba odwiedzająca rodzinę po drugiej stronie granicy, będzie musiała co 48 godzin przedstawiać negatywny wynik testu na koronawirusa. Jeszcze w tym tygodniu mają ruszyć centra testowe na przejściach granicznych w Ahlbeck i Linken'' - podaje ''Deutsche Welle''. Z kolei kwarantanna dla podróżujących z Polski ma zostać przedłużona do 14 dni (obecnie wynosi 10 dni).

RadioZET.pl/Polsat News/Deutsche Welle