Zamknij

Koronawirus na statku, który wypłynął z Gdańska. Jeden z zakażonych w szpitalu

Magdalena Barszczak
12.08.2020 15:14
tankowiec Amundsen Spirit
fot. Wikimedia.org/Flickr/kees torn (Creative Commons)

Koronawirus na statku. U kilkunastu marynarzy z tankowca pływającego pod bahamską banderą wykryto SARS-CoV-2. Jedna osoba została hospitalizowana. Statek wypłynął już Gdańska, więc nie obowiązują go polskie restrykcje.

O wykryciu ogniska koronawirusa na tankowcu Amundsen Spirit poinformował w środę Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Gdyni, lek. med. Andrzej Dyżewski.

Jeden z członków załogi trafił do polskiego szpitala. Pozostali marynarze – obcokrajowcy – przebywają na jednostce, która oczekuje na redzie gdańskiego portu na decyzje armatora.

Zobacz także

Koronawirus na statku, który wypłynął z Gdańska

Inspektor wyjaśnił, że jednostka przechodziła w ostatnich tygodniach remont w jednej z gdańskich stoczni. Po wykonaniu napraw na statek zamustrowano 32-osobową załogę w całości składającą się z obcokrajowców. Tankowiec wypłynął z Gdańska, kierując się do Danii.

Jeszcze przed wypłynięciem, kapitan tankowca zdecydował o zbadaniu całej załogi pod katem koronawirusa. Wyniki testów znane były we wtorek, gdy statek opuścił już gdański port. Wykazały one, że 13 członków załogi jest zakażonych koronawirusem.

Dyżewski poinformował, że w nocy z wtorku na środę jeden z marynarzy poczuł się na tyle źle, że SAR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa) przetransportowała go ze statku do jednego z trójmiejskich szpitali.

Zobacz także

Wyjaśnił, że pozostała załoga, składająca się w całości z obcokrajowców, przebywa na pokładzie tankowca, który oczekuje na redzie gdańskiego portu na dalsze decyzje armatora.

Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ma już listę kilkudziesięciu osób, z którymi zakażeni marynarze mogli mieć kontakt. Prowadzą dochodzenie, by przekierować te osoby na kwarantannę

– mówił Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Gdyni, cytowany przez tvn24.pl.

Jak podał portal, polski sanepid nie ma już nad nim jurysdykcji, ponieważ tankowiec przebywa na wodach międzynarodowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/tvn24.pl