Zamknij

Ognisko koronawirusa po weselu we Wrocieryżu. Coraz więcej zarażonych osób

06.08.2020 13:18
Koronawirus
fot. Eeast News/JACEK DOMINSKI

Ognisko koronawirusa po weselu we Wrocieryżu. Zainfekowanych SARS-CoV-2 zostało 37 osób uczestniczących w imprezie. W czwartek zarażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 12 osób. Powiat pińczowski, w którym znajduje się Wrocieryż, znalazł się w "żółtej" strefie zagrożenia SARS-CoV-2.

Powiat pińczowski — na początku tygodnia w tym regionie było około 300 osób objętych kwarantanną. W czwartek ta liczba wzrosła do 465.

Ognisko koronawirusa po weselu we Wrocieryżu. Region jest w "żółtej" strefie

"Wzrost jest związany z tym weselem. Osoby, które nie miały świadomości, że są zakażone, poszły do pracy, spotykały się z innymi mieszkańcami" – poinformował państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Busku-Zdroju Krzysztof Socha. Powiat pińczowski został objęty tzw. żółtą strefą, w której od soboty będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Potwierdził to w czwartek minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Zobacz także

W regionach znajdujących się w żółtej strefie liczba gości weselnych, nie może przekroczyć 100 osób. Dodatkowo będzie obowiązek rejestracji uroczystości. Według zapowiedzi ministerstwa zdrowia możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Jesteśmy w kontakcie z policją i starostwem pińczowskim. Będziemy wymagać od mieszkańców, aby wszystkie ograniczenia były respektowane. Jeżeli będą potrzebne wyrywkowe kontrole, będziemy je prowadzić

– przekazał inspektor sanitarny w Busku-Zdroju.

Zobacz także

Krzysztof Socha dodał, że w powiecie pińczowskim widać poprawę w zakresie przestrzegania obostrzeń sanitarnych. "Myślę, że ta sytuacja, nawet bez obostrzeń, bardzo się poprawiła. Widać, że mieszkańcy bardziej poważnie podchodzą do ustalonego reżimu sanitarnego i obostrzeń z tym związanych" – dodał. Wśród gości weselnych we Wrocieryżu byli pracownicy dwóch urzędów — miejskiego w Pińczowie i gminy w Michałowie. W tych placówkach wszczęto dodatkowe procedury sanitarne.

RadioZET.pl/PAP