Zamknij

Powrót do szkół po feriach? Czarnek: klas I-III, być może ósmych i maturalnych

21.12.2020 21:22
Przemysław Czarnek
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Powrót do szkół już po feriach? Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki twierdzi, że możliwe jest to właśnie po 17 stycznia. Jak stwierdził, powrót do stacjonarnego trybu nauczania ma dotyczyć uczniów klas I-III, ósmych i maturalnych. - W pierwszym tygodniu stycznia będziemy w kontakcie ze szkołami w sprawie tych decyzji - dodał szef resortu.

Powrót do szkół po feriach zimowych - kiedy uczniowie wrócą na zajęcia w normalnym trybie? Przemysław Czarnek tłumaczył w TVP Info, że "dzieci i młodzież będą mogły wrócić do szkół wówczas, gdy warunki bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa na to pozwolą". - Najbardziej prawdopodobny scenariusz to powrót po 17 stycznia, czyli po feriach zimowych, klas I-III, a być może również ósmych i maturalnych. Wszystko zależy od tego, jak ułoży się pandemia oraz od odpowiedzialności naszego społeczeństwa w czasie zbliżających się świąt i w kolejnych tygodniach – podkreślił Czarnek.

Zobacz także

Poinformował, że informacje o decyzjach związanych z powrotem dzieci do szkół będą udzielane "najwcześniej jak to możliwe". - Nie możemy tego zrobić w ostatnim dniu, to jest oczywiste, więc pewnie w pierwszym tygodniu stycznia będziemy już w kontakcie co do decyzji z dyrektorami szkół – dodał. Zwrócił jednocześnie uwagę, że możliwości takiego powrotu do nauki stacjonarnej będą musiały zostać ocenione przez epidemiologów i wirusologów z Rady Medycznej, pracujących przy premierze Morawieckim. - Oni ocenią, jak wygląda dynamika rozwoju pandemii, bo nie chodzi tylko o samą ilość dziennie potwierdzonych zakażeń – wskazał Czarnek.

Powrót do szkół już po feriach? Czarnek: klas I-III, a być może również ósmych i maturalnych

Poinformował, że przygotowane zostało 5 wariantów ewentualnego powrotu dzieci do szkół. - Jeżeli sytuacja się nie będzie rozwijała na niekorzyść, a to zależy od tego, w jaki sposób będziemy podchodzić do obostrzeń, to na pewno klasy I-III będą miały wielką szansę na powrót do szkół. Dla nich to konieczne, bo nauczanie zdalne u tych najmłodszych dzieci przynosi najmniejsze efekty – zaznaczył szef MEiN. Dodał, że "wszystkie scenariusze są brane pod uwagę, bo na wszystko musimy być przygotowani". Wyjaśnił, że wśród przygotowanych wariantów znajduje się również taki, który zakłada kontynuację dalszej nauki zdalnej i zwiększenie jej efektywności.

Zobacz także

Przygotowujemy się na wszystkie okoliczności – podkreślił minister. Wyjaśnił również, że "jeżeli będzie powrót klas I-II, to odbędzie się to na pewno w tzw. bańkach, czyli w rygorze sanitarnym, który pozwoli, by dzieci uczyły się bez kontaktu ze sobą pomiędzy klasami". To – wyjaśnił – miałoby na celu ograniczyć do minimum transmisję wirusa. Dodał, że temu również ma służyć wpisanie nauczycieli do jednej z pierwszych grup, które otrzymają szczepienia przeciw Covid-19.

Zobacz także

Obecnie – zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki – stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Zajęcia zdalne w szkołach uczniowie będą mieli do 22 grudnia. Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach nie ma zajęć – jest przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie od 4 do 17 stycznia będą ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/TVP Info

C