Zamknij

Miliony maseczek od rządu w szkołach? Broniarz wyliczył, na jak długo wystarczą

01.09.2020 10:15
Sławomir Broniarz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Do szkół w całej Polsce ma trafić ponad 60 milionów maseczek. To zdaniem szefa ZNP zdecydowanie za mało. Sławomir Broniarz wylicza, że tych środków bezpieczeństwa wystarczy zaledwie na 11 dni nauki i domaga się stałego wsparcia dla placówek.

- Ministerstwo Edukacji Narodowej zakładało w czerwcu, że przeszkoli 30 tys. nauczycieli i 600 dyrektorów w zakresie edukacji zdalnej. Szkoleń nie było, bo MEN wyobrażało sobie, że koronawirusa nie będzie - uważa gość Radia ZET, prezes ZNP Sławomir Broniarz. - Liczyło na to, że sprawdzą się słowa premiera, że koronawirus zniknie, bo idzie lato - dodaje w internetowej części programu.

Pytany o szefa resortu Dariusza Piontkowskiego, związkowiec odpowiada, że w ostatnim czasie rozmawiał z nim raz w marcu, telefonicznie. – I to w sprawach zupełnie nieedukacyjnych. Wychodzi z założenia, że istnieje ustawa koronawirusowa, która zwalnia go z obowiązku konsultowania i rozmawiania z kimkolwiek – ocenia gość Beaty Lubeckiej. Szefowi ZNP marzy się sytuacja, w której edukacja będzie wyłączona z „doraźnej przepychanki politycznej, rozpolitykowania i ambicji każdego ministrów, żeby zostawić po sobie ślad”. - Że ktoś przyjdzie i zreformuje edukację w sposób przemyślany – dodaje Broniarz.

Pytany o 13 mln maseczek od rządu, które trafiły już do szkół i 50 mln, które mają trafić, prezes ZNP odpowiada: - Tych maseczek wystarczy na 11 dni.

Powrót do szkoły w dobie koronawirusa? - Zdecydowana większość nauczycieli jest za tym, żebyśmy poszli do szkoły – komentuje gość Radia ZET. - Praca w szkole była prostsza, lżejsza, nie wymagała aż tak wielu godzin pracy – dodaje.

Zobacz także

Radio ZET