Zamknij

Czarnek o powrocie do szkół: nie będzie kontaktu między klasami

08.01.2021 22:39
kiedy dzieci wrócą do szkół
fot. Zbyszek Kaczmarek /REPORTER

Przemysław Czarnek poinformował podczas konferencji prasowej w MEiN o "wejściu w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół po 17 stycznia". Jak jednak podkreślił, nie ma ostatecznej decyzji o powrocie uczniów do szkół. Ma ona zapaść w przyszłym tygodniu.

Przemysław Czarnek podkreślił podczas konferencji prasowej, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji o powrocie uczniów do szkół. "To jest ogłoszenie wejścia w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu. O tym, czy ten powrót nastąpi, zdecyduje pan premier w przyszłym tygodniu, po dodatkowych konsultacjach z Radą Medyczną" – oświadczył Czarnek.

Powiedział, że w ramach przygotowań odbywały się w grudniu i w styczniu "częste konsultacje z radą konsultacyjną ds. bezpieczeństwa w edukacji, w której skład wchodzą dyrektorzy różnych szkół z całego kraju, kuratorzy, a także specjaliści od epidemiologii i wirusologii".

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Czarnek: nie ma ostatecznej decyzji

Czarnek zaznaczył, że "to wszystko doprowadziło nas do rekomendacji, które zostaną przekazane dyrektorom szkół na wypadek, gdyby rzeczywiście decyzja w przyszłym tygodniu mogła być pozytywna co do powrotu klas I-III do stacjonarnej nauki w szkołach".

Szef resortu edukacji i nauki stwierdził, że "decyzja będzie podyktowana tym, w jaki sposób będzie rozwijać się pandemia, bo te okoliczności są bardzo dynamiczne – zmieniają się z dnia na dzień".

Podkreślił, że rekomendacje zakładają:

  • w przypadku powrotu dzieci do szkół jedna grupa uczniów będzie w jednej sali
  • ci sami nauczyciele dla danej klasy
  • indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejścia do szkoły i przerwy w różnych godzinach
  • częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu czy unikanie dotykania oczu, nosa i ust
  • wietrzenie sal i przestrzeni w częściach wspólnych w czasie przerwy i w czasie zajęć.

Szef MEiN powiedział, że zostaną stworzone "takie warunki, wszędzie tam, gdzie to będzie możliwe, żeby nie było kontaktu między klasami, nauczycielami, żeby możliwość transmisji koronawirusa była ograniczona do minimum".

Koronawirus w Polsce. 11 stycznia rusza ogólnopolska akcja badania nauczycieli

Czarnek zaznaczył, że w ramach praktycznej fazy przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół rusza ogólnopolska akcja badania nauczycieli. Dodał, że rozpocznie się ona w najbliższy poniedziałek 11 stycznia i potrwa do 15 stycznia.

"W sobotę i w niedzielę nauczyciele będą mogli się dowiedzieć o wynikach swoich badań na obecność koronawirusa" – zaznaczył. Wskazał, że testy przesiewowe będą dobrowolne i bezpłatne i zostaną nimi objęci nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych oraz pracownicy administracyjni tych szkół.

P.o. główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że do testów zgłosiło się około 165 tys. nauczycieli i pracowników oświaty. Dodał, że badania zostaną przeprowadzone w ponad 600 punktach wymazowych, które zostały zorganizowane na bazie laboratoriów inspekcji sanitarnej, punktów drive-thru, a także punktów WOT i mobilnych punktów wymazowych. W ramach WOT ma to być 130 punktów.

"W przypadku wyniku pozytywnego taka informacja zostanie przesłana niezwłocznie do osoby, która uzyska wynik dodatni" – powiedział Saczka. Dodał, że osoba taka będzie podlegała 10-dniowej izolacji oraz zostanie poproszona o kontakt z lekarzem POZ i inspekcją sanitarną, gdzie poda listę osób, z którymi w ostatnim okresie miała kontakt.

Saczka poinformował, że zakończenie testowania nauczycieli jest planowane na 15 stycznia. 16 i 17 stycznia będą kompletowane wyniki, a w przypadku wątpliwości badania wymazowe zostaną powtórzone.

RadioZET.pl/ PAP/ MEiN

C