Obserwuj w Google News

Zabrakło tlenu w szpitalu tymczasowym, 6 osób zmarło. Wykonano sekcje zwłok

2 min. czytania
12.04.2021 11:39
Zareaguj Reakcja

W szpitalu tymczasowym w Poznaniu 30 marca zabrakło tlenu dla pacjentów. - Prowadzone w tej sprawie śledztwo jest na wstępnym etapie - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Jak dotąd przeprowadzono sekcje zwłok sześciu osób, które zmarły w dniu incydentu.

karetka i medycy
fot. LUKASZ GDAK/Polska Press/East News

30 marca w tymczasowej placówce na Międzynarodowych Targach Poznańskich zabrakło tlenu dla pacjentów. 12 chorych przewieziono do innej lecznicy. Tego dnia zmarło 6 osób. Na konferencji prasowej informowano wówczas, że tlen do szpitala tymczasowego został zamówiony zbyt późno. 

Wojewoda wielkopolski skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa narażenia życia i zdrowia pacjentów. W związku z incydentem w placówce dyscyplinarnie zwolnieni zostali wicedyrektor ds. technicznych i pracownik odpowiedzialny za zamawianie tlenu.

Zabrakło tlenu dla pacjentów w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Jest śledztwo

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek przekazała w poniedziałek, że w sprawie incydentu 31 marca wszczęto postępowanie prowadzone pod kątem narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życiu lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego spowodowania śmierci.

- Przeprowadzono jak dotąd sekcje zwłok sześciu osób. Wyników jeszcze nie ma. Planowana jest jeszcze jedna sekcja zwłok – powiedziała Marszałek. Jak zaznaczyła, postępowanie jest na wstępnym etapie. Prokuratura analizuje zebrany do tej pory materiał dowodowy i na tej podstawie będzie podejmować decyzje ws. ewentualnego zlecenia dalszych czynności, np. powołania biegłych. 

Redakcja poleca

Dochodzenie w tej sprawie, pod nadzorem prokuratury regionalnej, prowadzi obecnie Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Zarówno za nieumyślne spowodowanie śmierci, jak i za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu przez osoby, na których ciąży obowiązek opieki nad poszkodowanym, grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Szpital tymczasowy na MTP uruchomiono na początku lutego. Obecnie dysponuje ponad 300 miejscami dla pacjentów z COVID-19. Według założeń w razie potrzeb placówka tymczasowa na MTP może zostać rozbudowana na tyle, aby przyjąć ponad 500 chorych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP