Zamknij

Kolejne domy zakonne na kwarantannie. Siostry podróżowały mimo ograniczeń

01.05.2020 18:12
Poznań. Zakonnice zakażone. Podróżowały mimo ograniczeń, jedna nie chce poddać się kwarantannie
fot. KFP/REPORTER

Kolejne domy zakonne sióstr szarytek z Poznania i podpoznańskiego Buku są na kwarantannie - ustaliła reporterka Radia ZET Danka Woźnicka. Okazuje się, że zakonnice nie dostosowały się do ograniczeń w przemieszczaniu się i odwiedziły niedawno dom zakonny w Chełmnie, gdzie koronawirusa potwierdzono już u ponad 40 osób.

O tym, że u pięciu szarytek mieszkających w domu zakonnym w Poznaniu potwierdzono zakażenie koronawirusem sanepid informował w czwartek. Zakon został wówczas objęty zbiorową kwarantanną.

Mimo ograniczeń w podróżowaniu niektóre zakonnice z Poznania były w połowie kwietnia w domu zakonnym w kujawsko-pomorskim Chełmnie – dowiedziała się reporterka Radia ZET Danka Woźnicka. A właśnie tam, w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo potwierdzono zakażenie koronawirusem u ponad 40 sióstr.

Zobacz także

„Zakonnice są pełne chęci do pomocy, te z Chełmna uruchomiły całodobowy telefon dla potrzebujących, ale najwyraźniej nie przestrzegały rządowych zaleceń, bo w połowie kwietnia podróżowanie i kontaktowanie się nie było zalecane” – relacjonuje nasza reporterka.

Zakażone koronawirusem zakonnice pracują w szpitalach i DPS-ach

Kierownik oddziału epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Anna Pawłowska jeszcze w czwartek potwierdziła, że część sióstr, również tych, u których stwierdzono zakażenie, zajmowała się pensjonariuszkami pobliskiego domu pomocy społecznej. - DPS również objęty jest kwarantanną, jest zamknięty. W środku jest ponad 50 pensjonariuszek, 15 osób z personelu i jedna siostra zakonna – mówiła.

Z informacji reporterki Radia ZET wynika, że sytuacja może być poważniejsza, bo siostry z Chełmna, Poznania a także z Buku pracują nie tylko w DPS-ach, ale też szpitalach. Miały więc kontakt z wieloma osobami. Niestety sanepid ma problem z uzyskaniem informacji o kontaktach zakonnic. Co więcej, jedna z sióstr pracujących w szpitalu, nie chciała poddać się kwarantannie.

Do piątku kwarantanną objęto około 100 sióstr z dwóch domów zakonnych z Poznania i jednego z Buku. W niedzielę pod kątem obecności koronawirusa mają zostać przebadani ich podopieczni z DPS w Poznaniu.

Zobacz także

RadioZET.pl/Danka Woźnica/PAP