Zamknij

Prezydent Ukrainy: chciałem się zakazić koronawirusem, by ludziom było lżej

09.06.2020 15:50
Wołodymyr Zełeński
fot. Lidia Mukhamadeeva/Reporter

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla portalu Ukraińska Prawda, że chciał zakazić się koronawirusem, by ostrzec ludzi, iż każdy może zachorować. - Chciałem przez to przejść, żeby ludziom było lżej - dodał.

Szef państwa oświadczył, że zaproponował, iż zakazi się koronawirusem i zostanie poddany izolacji. Zełenski zapewnił, że nie boi się zachorować na Covid-19, ale z tego pomysłu zrezygnowano i stwierdzono, że to "przesada" - pisze portal. Był jednak na to gotowy.

Żeby ludzie rozumieli, że to jest straszne, że można zachorować, źle się czujesz. I przez to przejdę, pokażę

- powiedział Ukraińskiej Prawdzie. Prezydent podkreślił przy tym jednak, że rodzina uznałaby, że jest "szalony". - I w zasadzie mieliby rację - dodał. 

Ale nie był to jedyny wątek tego wywiadu. W rozmowie z dziennikarzami Ukraińskiej Prawdy Wołodymyr Zełenski ocenił również, że ci merowie, którzy sprzeciwiają się decyzjom władz centralnych, są podobni do separatystów.

Są nastawieni nie przeciwko nam - i to nie jest patos - przede wszystkim (są nastawieni) przeciwko Ukrainie

- oświadczył. - Merowie nie mogą być przeciwko prezydentowi, przeciwko pionowej strukturze władzy. (...) To jest czysty separatyzm, który przykrywają decentralizacją - powiedział Zełenski.

Portal przypomina m.in., że w marcu mer Charkowa Hennadij Kernes oświadczył, że nie będzie wdrażać w życie decyzji prezydenta o zamknięciu metra w związku z pandemią. Później jednak dostosował się do decyzji rządu w tej sprawie. Z kolei 1 maja władze w Czerkasach poluzowały związane z Covid-19 ograniczenia, podczas gdy rząd w Kijowie zapowiedział możliwość ich łagodzenia po 11 maja.

Zobacz także

W związku z decyzją czerkaskich władz wszczęto dochodzenie, a szef MSW Arsen Awakow zagroził im "ostrą reakcją". 2 maja mer Czerkas Anatolij Bondarenko zapowiedział, że miasto "stawi opór", jeśli będą wobec niego wyciągnięte konsekwencje za poluzowanie ograniczeń.

Koronawirus na Ukrainie

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało we wtorek, że w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto w kraju u 394 osób, 13 chorych na Covid-19 zmarło, a 217 wyzdrowiało. Bilans zainfekowanych wzrósł do 27 856, zgonów do 810, a wyzdrowiałych do 12 412.

Zobacz także

To trzeci dzień z rzędu ze spadającym dobowym bilansem infekcji; w poniedziałek informowano o 463 wykrytych przypadkach. Ogółem najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzono w obwodzie czerniowieckim (3729) i w Kijowie (3523). Na Covid-19 zachorowało 5135 pracowników medycznych i 2003 dzieci.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP