Obserwuj w Google News

Regionalne luzowanie obostrzeń. Maleje wskaźnik średniej liczby zakażeń

2 min. czytania
09.04.2021 12:57
Zareaguj Reakcja

Regionalne luzowanie obostrzeń jest możliwe. Współczynnik zachorowań z siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców maleje w całej Polsce - wynika z mapy zakażeń opublikowanej przez Piotra Tarnowskiego. 

Żołnierze WOT
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Trzecia fala koronawirusa przetacza się przez polskie szpitale. Sytuacja epidemiczna w kraju jest daleka od idealnej, ale są województwa, gdzie współczynnik zachorowań z siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców znacząco maleje. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w piątek w RMF FM, że zróżnicowana regionalnie sytuacja dotycząca zachorowań i hospitalizacji jest przesłanką do tego, by  obostrzenia znosić regionalnie. 

Regionalne luzowanie obostrzeń. Maleje wskaźnik zakażeń

Współczynnik nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców z siedmiu ostatnich dni dla całej Polski to 52,5 - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Piotra Tarnowskiego. Najgorsza sytuacja epidemiczna jest wciąż w województwie śląskim, gdzie liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosi 72. Przed tygodniem wartość ta wynosiła 101,4. 

Wskaźnik zachorowań maleje również na Mazowszu (52,9), w Wielkopolsce (60,8), Dolnym Śląsku (64,9) oraz Małopolsce (49,4). Tydzień temu wszystkie wymienione województwa znajdowały się w czarnej strefie, a współczynnik przekraczał wartość 70. 

Sytuacja poprawia się w północnych regionach. W województwie zachodniopomorskim wskaźnik wynosi 39,6 (w poprzednim tygodniu było to 58), pomorskim 48,3 (przed tygodniem 63,7), kujawsko-pomorskim 46,8 (tydzień temu 68,4), warmińsko-mazurskim 34,1 (w poprzednim tygodniu 52,1). Najmniejsza średnia liczba zakażeń z siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców jest na Podlasiu i wynosi 28,9. 

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Obostrzenia epidemiczne w związku z rozwojem trzeciej fali koronawirusa zostały przedłużone do 18 kwietnia. W nowelizacji rozporządzenia wprowadzono kilka zmian. Do grupy zawodów zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny w przypadku przekroczenia granicy państwa dodano osoby zatrudnione w lotniczych zespołach ratownictwa medycznego. 

Zmieniono również zapis dotyczący dostępności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness dla sportowców. W nowym brzmieniu z tego typu miejsc będą mogli korzystać członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych. Sprecyzowano również, w jakich przypadkach można organizować zawody.

Redakcja poleca

Nadal zamknięte pozostają m.in. galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie, a także żłobki i przedszkola. Uczniowie w całym kraju uczą się zdalnie. W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit wiernych – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.

RadioZET.pl