Zamknij

Wesela będą kontrolowane? Szef GIS: nowe rekomendacje jeszcze w tym tygodniu

03.08.2020 12:27

W tym tygodniu przedstawimy rekomendacje ws. organizacji wesel - poinformował w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Zapowiedział przy tym wprowadzenie rejestru wesel, o czym mówił wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski

Jarosław Pinkas
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Jarosław Pinkas pytany przez portal money.pl, czy zmienią się decyzje ws. organizowania wesel, zaznaczył, że "pracujemy w tej chwili nad pewnymi rekomendacjami". Jego zdaniem, "wesela są zbyt duże". - Wydawało nam się, że wesela będą bezpiecznie. Sytuacja doprowadziła do tego, że wiemy, że wesela są zbyt duże, czasem trzykrotnie większe niż nasze rekomendacje, są tam starsi ludzie. Jest tam naprawdę kompletny brak dystansowania - mówił szef GIS.

Zapowiedział, że decyzje ws. organizacji wesel pojawią się w tym tygodniu, "w ciągu kilku najbliższych dni". - Będziemy apelować o noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, żeby wesela trwały krócej i żeby były istotnie mniejsze - powiedział Pinkas. Jak dodał, "być może wesela będą kontrolowane".

Proszę kontrolę przyjąć z należytą atencją. Robimy to dla weselników, nie robimy tego w celu łupienia weselników i nakładania na nich mandatów

- zaapelował. Pinkas odniósł się także do propozycji wprowadzenia rejestru wesel. - Jest taka propozycja, żeby takie rejestry były - stwierdził. Według szefa GIS w rejestrze miałyby się znaleźć informacje dot. miejsca organizacji wesela i liczby zaproszonych gości. - Gdyby pojawił się wirus, to w przypadku rejestru dochodzenie epidemiologiczne jest zupełnie inne. Dzięki rejestrowi z adresami gości będzie nam łatwiej trafić do tych, którzy mogą być potencjalnie zakażeni - mówił.

Do ewentualnych zmian przepisów ws. wesel odniósł się w poniedziałek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Będziemy proponować rejestrację tych dużych spotkań, wesel, po to, żebyśmy mogli przeprowadzić potem dochodzenie epidemiczne - zaznaczył.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/money.pl