Zamknij

Robot wykrywający koronawirusa. Pobieranie próbki wymazu ma zajmować 20 sekund

21.09.2020 20:12
Zdjęcie ilustracyjne
fot. NOEL CELIS/AFP/East News

Jest robot wykrywający koronawirusa. Urządzenie o nazwie SwabBot, opracowane przez singapurskich lekarzy i inżynierów, ma zapewnić lepszą jakość pobieranych próbek, zmniejszyć zapotrzebowanie na personel medyczny i chronić lekarzy przed zakażeniem SARS-CoV-2.

Robot wykrywający koronawirusa przechodzi obecnie testy kliniczne. Opracowali go badacze z National Cancer Centre Singapore (NCCS), Singapore General Hospital (SGH) i Duke-NUS Medical School we współpracy z inżynierami z firmy Biobot Surgical.

Nasz zespół miał poczucie, że powinniśmy znaleźć lepszy sposób na pobieranie wymazów od pacjentów tak, żeby zredukować ryzyko ekspozycji personelu medycznego na koronawirusa, zwłaszcza, kiedy pacjenci kichają albo kaszlą w czasie pobierania próbek

dr Rena Dharmawan.

Pobranie próbki za pomocą skonstruowanego urządzenia ma zajmować około 20 sekund – dwa razy krócej niż ręczna procedura – i być w pełni kontrolowane przez pacjenta. Jak wyjaśniono podczas prezentacji, w założeniu test przypomina badanie wzroku. Badana osoba przykłada do urządzenia nos i brodę. Kiedy jest gotowa, uruchamia proces za pomocą podbródka. Wówczas robot umieszcza wymazówki wewnątrz jamy nosowej badanego.

Zobacz także

Robot wykrywający koronawirusa. Opracowali go naukowcy z Singapuru

By zapewnić bezpieczeństwo osoby, od której pobierana jest próbka, SwabBot ma wbudowany mechanizm wycofujący pałeczki, jeśli napotka zbyt duży opór. W razie zbyt dużego dyskomfortu pacjent lub pacjentka będzie mogła przerwać badanie, wycofując głowę poza zasięg urządzenia.

Zobacz także

SwabBot ma usprawnić testy wymazowe w kierunku koronawirusa w miejscach, gdzie musi być przeprowadzana ich duża liczba, takich jak hotele robotnicze i lotniska - poinformowali twórcy urządzenia. Jak przekonują, oprócz zminimalizowania ryzyka dla lekarzy jego zastosowanie pozwoli na standaryzację pobieranych wymazów i podniesienie liczby przeprowadzanych testów.

Zobacz także

W ramach testów klinicznych badaniu za pomocą robota poddano kilkadziesiąt osób. Nie ujawniono daty, kiedy urządzenie ma być dostępne dla pacjentów, ale twórcy zadeklarowali, że do końca roku chcieliby rozmieścić w Singapurze około 50 SwabBotów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP