Zamknij

Rząd luzuje kolejne obostrzenia. Otworzą hotele, również kasyna i uzdrowiska

11.02.2021 09:51
Hotele zostaną otwarte, rząd luzuje obostrzenia
fot. Jan Bielecki/East News

Hotele wznowią wkrótce działalność, ale w ścisłym reżimie sanitarnym i z maksymalnym obłożeniem na poziomie 50 procent dostępnych pokoi – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Jeszcze w tym miesiącu miałyby zostać otwarte kasyna i stoki, a w marcu - uzdrowiska.

Rząd luzuje kolejne obostrzenia. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt rozporządzenia rządu, które de facto odmraża m.in. funkcjonowanie branży hotelarskiej.

Jak napisano, "ma on na celu ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2". Na podstawie zaproponowanych zmian, hotele będą mogły udostępnić gościom nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie.\

Rząd luzuje kolejne obostrzenia. Hotele i kasyna do otwarcia, potem uzdrowiska

Projekt przewiduje przedłużenie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń do 28 lutego 2021 r. Wyjątkiem jest branża hotelarska, na której częściowe otwarcie rząd dał zielone światło. "Przewiduje się umożliwienie prowadzenia usług hotelarskich, przy czym w przypadku prowadzenia usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim dla gości będzie możliwe udostępnienie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie" - czytamy.

Ograniczenia zajmowania 50 proc. pokoi nie będzie się stosowało do obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ponadto, projekt przewiduje też uruchomienie kasyn pod warunkiem, że będzie mogło znajdować się w nich nie więcej niż jedna osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Projekt przewiduje również uruchomienie stoków narciarskich, a od 11 marca 2021 r. wznowienie działalności uzdrowisk.

Do 14 lutego br. ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej z wyjątkami. Głośno było ostatnio zwłaszcza o wyjątku „leczniczym”, na który powoływała się przebywająca w hotelu Malinowy Zdrój sędzia Krystyna Pawłowicz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP