Zamknij

Kolejni zaszczepieni bez kolejki. "Każdy wpisywał, że należy do grupy 0"

19.01.2021 13:07
szczepienia przeciw COVID
fot. Karol Makurat/REPORTER

Kolejne szczepienia poza kolejnością. "Rzeczpospolita" ustaliła, że po szczepionki przeciw Covid-19 w grupie „0” zgłaszają się pracownicy firm farmaceutycznych. "To niezgodne z zasadami" - czytamy we wtorek w gazecie.

Koronawirus w Polsce nie ustępuje, jednak liczba przypadków zakażeń w ostatnich dniach jest wyraźnie mniejsza. W całym kraju trwają szczepienia przeciw Covid-19. Szczepionkę na koronawirusa przyjęło już prawie pół miliona osób z grupy "0" - wynika z informacji szefa KPRM Michała Dworczyka. Tymczasem w poniedziałek do Polski dotarło o ponad połowę mniej dawek preparatu.

Szczepienia przeciw COVID wśród medyków zostały spowolnione - zamiast 330 tys. osób z grupy zero, do której należy m.in. personel medyczny, i które miały zostać zaszczepione w tym tygodniu, preparat będzie mogło przyjąć jedynie ok. 130 tys. - poinformował Dworczyk, który jest pełnomocnikiem ds. szczepień. Nie brakuje jednak kolejnych głosów o przyjmowaniu szczepionek poza kolejnością. Według "Rzeczpospolitej" po preparat przeciw Covid-19 w grupie „0” zgłaszają się pracownicy firm farmaceutycznych.

Pracownicy firm farmaceutycznych korzystają ze szczepień poza kolejką. "To niezgodne z zasadami"

Stanowisko NFZ oraz resortu zdrowia jest jasne. Pracownicy firm farmaceutycznych nie należą do grupy "0". Szczepienie ich poza kolejką jest zatem niezgodne z zasadami Narodowego Programu Szczepień. Tymczasem nie przeszkadza im to przyjmować szczepionek razem z medykami. "Pracownicy jednego z największych polskich producentów leków szczepią się razem z lekarzami i pielęgniarkami. Do szczepień priorytetowych kierowani są także pracownicy innych firm farmaceutycznych" - czytamy. 

Pracownik jednej z firm mówił "Rzeczpospolitej", że "dostał e-mailem nakaz, aby się szczepić". "Każdy wpisywał w oświadczenie, że należy do grupy +0+. Nikt nie dopytywał, ale jak to wyjdzie, to będzie afera" - dodał w rozmowie z dziennikiem.

Justyna Maletka z Ministerstwa Zdrowia wyjaśniła "Rz", że "za organizację szczepień tej grupy na terenie szpitala węzłowego odpowiada jego zarząd". "W związku z powyższym wszystkie nieprawidłowości należy zgłaszać bezpośrednio do koordynatora szczepień w oddziale wojewódzkim NFZ" - podkreśliła.

Według rzecznika pomorskiego NFZ pracownicy firm farmaceutycznych kwalifikują się dopiero do szczepień w 3. etapie. "Nie pracują w bezpośrednim kontakcie z pacjentami w podmiotach leczniczych i nie wykonują zawodu medycznego" - zaznaczył Mariusz Szymański.

Dziennik przypomina, że dotąd zaszczepiono blisko pół miliona osób z grupy „0”. "Ile z nich to pracownicy spółek medycznych? MZ ani NFZ nie wiedzą" - pisze gazeta. "Jak to możliwe, że teraz są szczepieni? Pozwala na to dziurawy system, w którym nie weryfikuje się pacjentów" - czytamy. "Rz" podkreśla jednocześnie, że szpitale węzłowe otrzymują listy osób, w tym oświadczenie pracodawcy, że są one w grupie „0”, a oświadczenia nie są składane pod odpowiedzialnością karną.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/"Rzeczpospolita"/PAP