Zamknij

Odkryto nowego koronawirusa. Naukowcy pobrali próbki od nietoperzy

13.05.2020 15:57
Nowy wirus RmYN02
fot. East News/ADRIAN SLAZOK (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy odkryli nowego koronawirusa. Nazwali go RmYN02. Nowy gatunek rozpoznano w trakcie badania próbek pobranych od nietoperzy z prowincji Yunnan w Chinach w okresie maj-październik 2019 roku.

Naukowcy pobrali 227 próbek od nietoperzy. Wśród nich odkryto nowy gatunek koronawirusa. Jak informuje portal Onet za "South China Morning Post", może to potwierdzać teorię, że SARS-CoV-2 zrodził się w komórkach nietoperzy, a następnie przedostał się do ludzkiego organizmu. Bez ingerencji laboratorium.

Nowy gatunek koronawirusa. Pochodzi od nietoperza

Wiele osób uważa, że koronawirus został stworzony w laboratorium. Jednak najnowsze odkrycia ekspertów, przeczą tej tezie.

Zobacz także

Zespół badaczy pobrał 227 próbek od nietoperzy z prowincji Yunnan w Chinach. Po przeanalizowaniu materiału okazało się, że w dwóch próbkach odkryto dwa genomy koronawirusa. Nazwano je RmYN01 i RmYN02. W przypadku tego pierwszego, miał on niskie dopasowanie do znanego w świecie nauki SARS-CoV-2. Natomiast drugi dzielił aż 93.3% swojego genomu. Jak podaje serwis Onet, jeden konkretny gen 1ab ma najlepsze dopasowanie. Wynosi ono 97,2%.

Zobacz także

Co więcej, naukowcy odkryli także mutacje genu, który występuje w przypadku SARS-CoV-2 oraz RmYN02. "Nasze badanie potwierdza, że nietoperze, zwłaszcza z rodzaju Rhinolophus [podkowiec malajski], są ważnymi naturalnymi rezerwuarami dla koronawirusów i obecnie stanowią schronienie dla najbliższych krewnych SARS-CoV-2, chociaż ten obraz może się zmienić wraz ze wzrostem badania dzikiej przyrody" - cytuje słowa badaczy onet.pl.

RmYN02 - groźny dla ludzi?

RmYN02  i SARS-CoV-2 są wirusami bardzo do siebie podobnymi, jednak nowy gatunek nie może się wiązać z ludzkimi komórkami, tak jak koronawirus. Nie stwarza więc zagrożenia dla ludzi.

Zobacz także

 "Istnieje luka ewolucyjna między tymi wirusami. Ale nasze badanie jasno pokazuje, że badanie próbek kolejnych dzikich zwierząt ujawni wirusy nawet bardziej spokrewnione z SARS-CoV-2, może nawet jego bezpośrednich przodków, co nam dużo powie o tym, jak ten wirus pojawił się u ludzi"  – cytuje sowa profesor Shi opublikowane w South China Morning Post portal nczas.com. 

RadioZET.pl/South China Morning Post/onet/nczas.com