Zamknij

PiS przegrało głosowanie w Sejmie. ”Terlecki w furii zarzuca obstrukcję”

20.10.2020 11:02
Ryszard Terlecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PiS przegrało głosowanie w Sejmie. Posłowie na początku wtorkowych obrad przychylił się do wniosku szefa klubu KO Cezarego Tomczyka o odroczenie obrad, aby mogli zapoznać się z projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z koronawirusem. 

Cezary Tomczyk, szef klubi KO wystąpił z wnioskiem formalnym o odroczenie obrad Sejmu przynajmniej do jutra, aby - jak mówił - posłowie mogli spokojnie zapoznać się z projektem ustawy PiS dot. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z koronawirusem. Projekt wpłynął do Sejmu w poniedziałek późnym popołudniem.

- Niestety znowu jest tak samo, wczoraj o godz. 18 wpłynął projekt ustawy, który liczy 45 stron, rozmawiamy o jednej z najpoważniejszych spraw teraz, czyli o kwestii Covid-19 i w tej ustawie są oczywiste buble. Składam wniosek formalny o odroczenie obrad przynajmniej do jutra, żebyśmy mogli w spokoju nad tą ustawą popracować - mówił Tomczyk. Pytał, czy posłowie naprawdę nie mogą w spokoju porozmawiać, popracować nad ustawą i mieć na to więcej niż kilkadziesiąt godzin.

Sejm o koronawirusie. PiS przegrywa głosowanie 

Ryszard Terlecki, który prowadził wtorkowe obrady Sejmu odparł, że posłowie będą mogli spokojnie pracować nad ustawą na posiedzeniu komisji, które rozpocznie prace po pierwszym czytania na sali sejmowej. Wnioski o przerwę złożyli także Krzysztof Paszyk (PSL) i szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Paszyk wnioskował, by na posiedzenie zaprosić prezydenta Andrzeja Dudę, a Gawkowski, by na posiedzeniu głos mogła zabrać kandydatka na rzecznika praw obywatelskich mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Zobacz także

W głosowaniu nad zarządzeniem przerwy opowiedziało się 218 posłów, przeciw 207. ''W Sejmie wbrew PIS odroczyliśmy obrady do jutra, by zapoznać się z projektami ustaw (złożone wczoraj wieczorem). Marszałek Terlecki w furii zarzuca opozycji obstrukcję. Zmarnowali kilka miesięcy lekceważąc zagrożenie, a teraz w panice chcą przyjmować ustawy bez ich czytania'' - napisał na Twitterze Czesław Mroczek z PO. 

- Rozumiem, że zwolennicy obstrukcji sejmowej i odwlekania ustawy, na którą czekają Polacy zwyciężyli, ogłaszam 10 minut przerwy - zakomunikował Terlecki. Jak dodał, "głosowanie wypadło tak, jak wypadło". 

Po przychyleniu się do wniosku szefa klubu KO Cezarego Tomczyka o odroczenie obrad, aby posłowie mogli zapoznać się z projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19, Sejm przerwał wtorkowe obrady. Wznowi je w środę o godz. 9.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP