Zamknij

Przerażające skutki koronawirusa. ”Może umierać ponad 6 tys. dzieci dziennie”

18.05.2020 13:08
Dziecko
fot. GODONG / BSIP/BSIP/East News

Koronawirus dokonał spustoszenia w krajach, w których system opieki zdrowotnej jest na bardzo słabym poziomie. Pandemia Covid-19 może spowodować, że liczba dzieci, które umierają każdego dnia zwiększy się o ponad 6 tysięcy.

Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health zbadali sytuację w 118 krajach o niskim i średnim dochodzie. Do tej pory, w ciągu pół roku umierało tam około 2,5 mln dzieci poniżej 5. roku życia. 

Obecnie, według najgorszego scenariusza, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, skutki koronawirusa mogą przyczynić się do śmierci dodatkowych 1,2 mln dzieci poniżej 5. roku życia, czyli ponad 6 tysięcy dziennie. Zgony będą spowodowane ograniczeniem dostępu do opieki medycznej oraz zwiększeniem odsetka dzieci, które mają zaburzony przyrost masy ciała.

Jeśli spełni się najgorszy scenariusz, liczba dzieci, które umierają przed swoimi piątymi urodzinami zwiększy się po raz pierwszy od dziesięcioleci. Nie możemy dopuścić, aby osiągnięcia ostatnich dekad zostały zniweczone, a zdrowie oraz życie matek i dzieci narażone

- powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF..

Dziecko i koronawirus. Skutki przyczynią się do śmierci ponad 6 tys. dzieci dziennie

W krajach z systemem opieki zdrowotnej na słabym poziomie, koronawirus spowodował przerwy w dostawach sprzętu medycznego i leków. Na skutek wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, liczba wizyt w ośrodkach medycznych zmniejszyła się, a w wielu miejscach zawieszono transport i wprowadzono godzinę policyjną. Ograniczenia mogą mieć wpływ na dramatyczny wzrost liczby zgonów wśród matek i dzieci.

Według danych UNICEF, przy najlepszym możliwym scenariuszu, skutki koronawirusa przyczynią się do śmierci 1400 dzieci dziennie. Wszystko zależy od stopnia ograniczeń w dostępie do opieki medycznej, szczepień, opieki okołoporodowej, działań prewencyjnych i leczenia takich chorób jak zapalenie płuc, niedożywienie czy sepsa.

Najgorsza sytuacja może wystąpić w: Bangladeszu, Brazylii, Demokratycznej Republice Konga, Dżibuti, Eswatini (Suazi), Etiopii, Indiach, Indonezji, Lesotho, Liberii, Mali, Malawi, Nigerii, Pakistanie, Sierra Leone, Somalii, Ugandzie i Tanzanii. W tych krajach kontynuacja udzielania ratującej życie pomocy jest kluczowa.

Zobacz także

UNICEF zwraca uwagę, że pandemia COVID-19 wywołała efekt domina, wpływając na wiele aspektów życia dzieci i ich rodzin:

  • Około 77% dzieci poniżej 18. roku życia mieszka w 132 krajach, w których wprowadzono różne ograniczenia w przemieszczaniu się.
  • Niemal 1,3 mld uczniów, czyli ponad 72%, nie chodzi do szkoły z powodu zamkniętych placówek edukacyjnych w 177 krajach na świecie.
  • 40% światowej populacji nie może w swoim domu umyć rąk wodą i mydłem.
  • W 143 krajach niemal 370 mln dzieci korzystało do tej pory z posiłku w szkole. Teraz są tego pozbawione.
  • Ponad 117 mln dzieci w 37 krajach może nie otrzymać szczepienia przeciwko odrze z powodu przerwy w rutynowych szczepieniach, wywołanej pandemią.

UNICEF wciąż apeluje do rządów państw, społeczności międzynarodowej, darczyńców i świata biznesu o wsparcie działań w walce z koronawirusem i jego skutkami. Codziennie na całym świecie 16 tysięcy dzieci umiera na skutek chorób, którym potrafimy zapobiegać.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/UNICEF