Zamknij

Pracownicy zorganizowali wycieczkę nad morze. Ponad 20 osób ma koronawirusa

20.08.2020 13:09

Przybywa zakażeń koronawirusem w województwie śląskim. Nowe ognisko powstało po wycieczce nad morze. Zaraziło się kilkudziesięciu związkowców Ruchu Halemba z Rudy Śląskiej.

turyści nad morzem
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER (zdj. ilustracyjne)

Wyjechali nad morze i przywieźli koronawirusa. Związkowcy z Ruchu Halemba wybrali się nad Bałtyk. Efekt? Zarazili się SARS-CoV-2.

Zobacz także

Nowe ognisko koronawirusa na Śląsku po wycieczce nad morze

Ostatniej doby w Rudzie Śląskiej przybyło łącznie 30 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 20 osób wróciło z nadmorskiego wyjazdu.

Kilka dni temu jedna z organizacji związkowych z Ruchu Halemba zorganizowała dla swoich członków wyjazd wakacyjny nad polskie morze. Bilans tej wycieczki na dziś jest taki, że 20 mieszkańców Rudy Śląskiej jest zakażonych koronawirusem. Do tej grupy trzeba jeszcze doliczyć mieszańców innych miast

– poinformował w czwartek na Facebooku wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Nad morze pojechało autokarem w sumie 60 osób. Kolejne 20 dotarło na miejsce prywatnymi samochodami. Teraz wszyscy uczestnicy wyjazdu są na kwarantannie.

"Oczywiście tego typu wyjazdy nie są zabronione. Ale ten przypadek pokazuje, jak bardzo są one dziś niebezpieczne. To co nas, władze miasta, martwi, to napływające informacje, że podobnych wycieczek czy też wyjazdów wakacyjnych organizacje związkowe działające w kopalni mają przygotowanych więcej" – napisał w czwartek wiceprezydent miasta.

Ruda Śląska od ponad półtora tygodnia jest w tzw. czerwonej strefie epidemicznej. Obowiązują tam bardziej rygorystyczne obostrzenia sanitarne. Wcześniej dużym ogniskiem zakażeń był Ruch Bielszowice – inna część kopalni Ruda, gdzie w sumie na COVID-19 zachorowało ponad 500 osób. Obecnie choruje jeszcze 315 górników z Bielszowic.

Niestety dzisiejszy wzrost liczby osób zakażonych może spowodować, że dalej będziemy w tzw. czerwonej strefie

– ocenił Mejer. Przypomniał też mieszkańcom miasta o obowiązku noszenia maseczek, zachowania bezpiecznych odległości i – jeżeli to tylko możliwe – unikania dużych skupisk ludzi.

loader

Od początku epidemii w Rudzie Śląskiej koronawirusem zakaziło się 1008 osób, z których 612 wyzdrowiało. 17 osób zmarło. Na kwarantannie jest 946 osób, a 7 objęto nadzorem epidemiologicznym. 11 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem przebywa w szpitalach.

Według najnowszych danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 19 tys. 295 osób (w czwartek poinformowano o 176 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 451 zmarło. 85 proc. wszystkich zakażonych (16 tys. 412 osób) wyzdrowiało. W szpitalach regionu są leczone 282 osoby z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP