Zamknij

Słowacja przetestuje wszystkich mieszkańców na obecność koronawirusa

17.10.2020 17:07
Słowacja, testy na koronawirusa dla wszystkich mieszkańców
fot. PAP

Słowacja przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wszystkim obywatelom, wyjąwszy dzieci do 10 roku życia – zapowiedział dziś premier tego państwa Igor Matovicz. Bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień.

Słowacja przeprowadzi testy na obecność koronawirusa u wszystkich swoich obywateli, poza dziećmi do 10 roku życia. Jednorazowe, wielkie przedsięwzięcie zapowiedział dziś premier Igor Matowicz.

Testy wykonywać będzie wojsko, bez udziału personelu medycznego pracującego w szpitalach przy chorych z Covid-19.

Słowacja: Test na koronawirusa dla wszystkich mieszkańców

W ten weekend testy mają objąć tylko trzy powiaty, w których sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Premier powiedział, że w ten sposób wojsko zweryfikuje technikę testowania, by za tydzień wykonać podobne zadanie w reszcie kraju.

Zobacz także

Badania powinny później zostać powtórzone. Premier zapowiedział, że osoby z pozytywnym wynikiem, będą musiały pozostać w domowej kwarantannie. 

To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła

premier Słowacji

Przygotowania udało się rządowi utrzymać w tajemnicy. Władze kraju zakupiły 13 mln testów, w cenie około 4 euro za jeden. Badanie jest mniej dokładne niż testy PCR, ale zapewnia szybkie wyniki.

Zobacz także

Matovicz chce, aby operacja ogólnych testów przesiewowych przypominała organizację wyborów. W 5,5-milionowej Słowacji odnotowano znaczny wzrost liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – w tym tygodniu przekroczono granicę 1 tys. nowych infekcji dziennie, w czwartek pękła granica 2 tys. nowych zakażeń.

RadioZET.pl/PAP