Zamknij

Sport w maseczce niebezpieczny dla zdrowia? Lekarze alarmują

21.04.2020 18:18
Sport w maseczce niebezpieczny dla zdrowia? Lekarze alarmują
fot. Piotr Molecki/East News

O tę kwestię portal "ABC Zdrowie" zapytał ekspertów – dr diabetologii Marię Lipkę oraz dr. hab. med. Łukasza Małka. Okazuje się, że uprawianie sportu w maseczce – mowa np. o bieganiu lub jeździe na rowerze – może być wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia. Szczególnie, jeżeli zmagamy się ze schorzeniami kardiologicznymi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przypomnijmy – wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa obostrzenia zostały poluzowane 20 kwietnia. Od poniedziałku można przebywać w parkach, lasach, skwerach i wszelkich innych terenach zielonych. To dobra wiadomość dla rowerzystów i biegaczy, którzy z pewnością czekali na możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu z utęsknieniem. Warunek jest oczywiście taki, że nadal musimy zachowywać zasadę 2-metrowego dystansu, nie gromadzić się w grupie większej niż 2 osoby i zakrywać usta oraz nos, gdy przebywamy w przestrzeni publicznej.

Zobacz także

Maseczki musimy nosić więc i w parku, i na ulicy, a także w sklepie. Zgodnie z rozporządzeniem, nie musimy jej mieć na sobie w lesie. Maseczka jest w takim razie obowiązkowo zarówno w trakcie biegu lub jazdy na rowerze.

Zobacz także

Jak jednak alarmują lekarze – uprawianie sportu w maseczce może być groźne dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Uprawianie sportu w maseczce może być niebezpieczne dla zdrowia?

O zagrożeniach, wynikających z uprawiania sportu z zakrytym nosem i ustami, mówiła portalowi "ABC Zdrowie" dr. diabetologii Maria Lipka. Jak podkreślała ekspertka, niebezpieczne jest to szczególnie dla osób, zmagających się z problemami na tle kardiologicznym. Eksperci przekonują ponadto, że nie jest to dobre rozwiązanie nawet dla osób zdrowych.

Zobacz także

Fakt, że taka osoba ma utrudniony dostęp powietrza, tlenu do organizmu i fakt, że ma też utrudnione wydzielanie dwutlenku węgla na zewnątrz stwarza dosyć duże zagrożenie, więc wszelkie uprawianie sportu w maseczce według mnie jest kompletnym nonsensem

- powiedziała w wywiadzie lekarz.

Zobacz także

Jeśli uprawiamy sport w lesie, czy na wolnych przestrzeniach, gdzie nie dochodzi do kontaktu z innymi ludźmi, to ta maska jest po prostu niepotrzebna, bo sami siebie nie zarażamy

 - zaznacza z kolei w rozmowie z "ABC Zdrowie" dr. hab. med. Łukasz Małek.

Problemy z oddychaniem

Z kolei dr. hab. med. Łukasz Małek zwracał uwagę na fakt, że mając na twarzy maseczkę znacznie szybciej się męczymy i z trudem łapiemy kolejny oddech.

W czasie aktywności fizycznej nasz organizm potrzebuje dostarczyć tlen do mięśni, on jest pobierany przez płuca, ale rozprowadza go po całym organizmie krew, która jest pompowana przez serce. Nawet jeśli ktoś ma zdrowe płuca, a ograniczymy mu dopływ powietrza, to serce zaczyna reagować, bijąc szybciej, przepompowując krew szybciej, aby nadrobić ten niedobór powietrza szybszą cyrkulacją krwi

 - wyjaśnia lekarz, cytowany przez "ABC Zdrowie".

 

RadioZET.pl./ABCZdrowie