Obserwuj w Google News

Orban w Warszawie. Spotkał się z Morawieckim. "Nasze stanowiska się pokrywają"

3 min. czytania
08.12.2020 22:17
Zareaguj Reakcja

Rząd ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej projekt narodowej strategii szczepień przeciw Covid-19. Epidemia koronawirusa zwalnia, we wtorek odnotowano 8,3 tysiąca nowych przypadków, na Covid-19 zmarło jednak ponad 400 osób. Do Warszawy na rozmowę z Mateuszem Morawieckim oraz Jarosławem Kaczyńskim przyleciał premier Węgier Viktor Orban. - Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają, musimy bronić traktatu o UE i naszych interesów narodowych - komentował na gorąco Orban. Całodniowa relacja na RadioZET.pl

Mateusz Morawiecki, Viktor Orban
fot. Rafał Gaglewski/REPORTER
  • Koronawirus w Polsce. We wtorek resort zdrowia poinformował o ponad 8,3 tys. nowych przypadków zakażeń. Utrzymuje się wysoka liczba ofiar Covid-19, tylko w ostatni dzień zmarło ponad 400 osób. 
  • Na  konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ogłoszono początek konsultacji do projektu narodowej strategii szczepień przeciw Covid-19. Uwagi będą przyjmowane przez tydzień. Strategia ma pojawić się na stronie rządu jeszcze dzisiaj.
  • Premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński obiecali 12 miliardów złotych wsparcia w drobnych inwestycjach w gminach, na odbudowę gospodarek w czasie epidemii koronawirusa.
  • Premier przekazał, że Polska zamówiła 60 mln dawek szczepionek, od sześciu "wiodących" producentów. Szczepienia rozpoczęłyby się jeszcze w styczniu 2021 roku.
  • Rząd oraz PiS wciąż mocno obstają przy wecie ws. budżetu UE i koronafunduszu, nie godząc się na powiązanie finansów z mechanizmem praworządności.
  • Do Warszawy po raz kolejny przyleciał natomiast premier Węgier Viktor Orban. Spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
  • Rozmowy dotyczyły strategii negocjacyjnej ws. bużetu UE. - Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają, musimy bronić traktatu o UE i naszych interesów narodowych - komentował na gorąco Orban. 

Koronawirus w Polsce. We wtorek odbędzie się konferencja prasowa ws. narodowej strategii szczepień. Szczegóły mają przedstawić minister zdrowia Adam Niedzielski, szef KPRM Michał Dworczyk oraz doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Koronawirus w Polsce. Epidemia zwolniła, rząd ogłasza strategię szczepień

W samych szpitalach jest już większy zapas wolnych łóżek dla chorych z Covid-19. W dolnośląskich szpitalach zajętych jest 1487 łóżek z 2936 przeznaczonych dla pacjentów. Bufor kilkuset wolnych łóżek jest już w większości województw.

Orban w Warszawie. Spotkał się z Morawieckim 

Premier Węgier Viktor Orban przyleciał we wtorek po południu do Warszawy, gdzie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł w PiS w rozmowach Orbana z szefem polskiego rządu brał udział także wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają - musimy bronić traktatu o UE, musimy bronić naszych interesów narodowych, musimy bronić zasobów finansowych, które należą się naszym krajom, uzgodniliśmy, jak to robić - dodał. Według Orbana mechanizm warunkowości wypłat z budżetu z praworządnością nie ma nic wspólnego ze sprawami finansowymi. 

Podczas wywiadu premier Węgier był pytany o to, czy w jego ocenie uda się osiągnąć porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu na najbliższym szczycie. Przyznał, że Polska i Węgry będą występować jako jeden blok. 

- Myślę, że mamy dobrą szansę, żeby zamknąć tę sprawę w tym tygodniu, podczas czwartkowego spotkania na szczycie. Nie ma gwarancji, ale mamy dobrą szansę, dzieli nas centymetr od tego"- powiedział Orban.

RadioZET.pl/PAP