Obserwuj w Google News

Tłumy i lekceważenie obostrzeń na stokach. Minister zdrowia zapowiada kontrole

2 min. czytania
30.11.2020 13:20
Zareaguj Reakcja

Stoki narciarskie decyzją rządu zostały otwarte. Nie znaczy to jednak, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie. - Od najbliższego weekendu będą prowadzone kontrole stoków narciarskich, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego. Jeśli potwierdzą jego naruszenie, będę rekomendował zamknięcie stoków - oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

stok narciarski
fot. Dariusz ZAROD/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do doniesień dotyczących dużej liczby osób na stokach narciarskich w ostatni weekend oraz nieprzestrzegania zasad sanitarnych. - Jeżeli chodzi o kwestię tych obrazków, które wczoraj zdominowały sieci społecznościowe, to oczywiście - jako minister zdrowia - mogę wyrazić tylko i wyłącznie zaniepokojenie tą sytuacją - mówił.

Jak dodał, choć w poniedziałek odnotowano nieco ponad 5 tys. zachorowań na Covid-19, to - zaznaczył - "radzę śledzić, co się będzie działo w piątek, czy w okolicach kilku dni, po tym, jak właśnie te masowe wyjazdy miały miejsce".

Górale zapowiadają, że nie wpuszczą Dudy na Podhale. Jest plan blokady

Minister zdrowia o stokach narciarskich. Zapowiada kontrole

- Stoję na stanowisku, że jeżeli pewna odpowiedzialność społeczna nie będzie realizowana, to ja będę pierwszym w Radzie Ministrów, który będzie rekomendował premierowi zamknięcie stoków. Mamy do czynienia ze zdjęciami czy obrazkami, które mówią, że w żaden sposób nie były zachowane wymogi sanitarne - zwrócił uwagę szef MZ.

Niedzielski poinformował, że w poniedziałek rano rozmawiał z inspektorem sanitarnym oraz że będą prowadzone rozmowy z policją, by w najbliższy weekend odbyły się "takie kontrole, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego, który - przypomnę - został uzgodniony z właścicielami stacji narciarskich".

W tym kontekście wskazał na przestrzeganie dystansu w kolejkach do wyciągów. - Jeżeli te kontrole, które będą prowadzone od najbliższego weekendu, potwierdzą, że mamy sytuację nieprzestrzegania, potwierdzą, że mamy naruszenie tego reżimu (sanitarnego), który został ustalony wspólnie, a na dodatek będę widział, że na poziomie dziennych wyników pod koniec tygodnia będziemy mieli przyrost zachorowań, którego nie będzie można przypisać innym elementom, będę rekomendował zamknięcie stoków - zapowiedział Niedzielski.

Przypomnijmy, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy prowadzili na początku ubiegłego tygodnia konsultacje z branżą narciarską. Poinformowano, że protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, a stoki będą zimą otwarte. W weekend w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia, z których wynika, że społeczny dystans pomiędzy osobami korzystającymi ze stoków jest fikcją.

Ferie zimowe jednak rozciągnięte w czasie? Rzecznik rządu komentuje

RadioZET.pl/PAP