Zamknij

Strażacy wesprą medyków w walce z epidemią. Na początek 50 osób z uprawnieniami

20.10.2020 17:42
Straż pożarna pomoże medykom w walce z epidemią
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Strażacy z uprawnieniami ratownictwa medycznego wesprą personel w walce z epidemią Covid-19 – podał PAP, powołując się na słowa Komendanta Głównego PSP, Andrzeja Bartkowiaka. Na początek medyków w Warszawie zasili 50 strażaków-ratowników.

Straż Pożarna włączała się w działania związane z epidemią już od wiosny – m. in. poprzez mierzenie temperatury na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Dodatkowo strażacy dyżurują w ponad 380 polowych izbach przyjęć, a także przewożą próbki do badań, czy - w razie potrzeby - dowożą żywność dla osób objętych kwarantanną.

Dziś, wobec pogarszającej się sytuacji epidemicznej i osłabienia kadry medycznej (zakażenia, kwarantanny po kontakcie z zakażonymi), komendant PSP podjął decyzję, że strażacy z uprawnieniami ratowniczymi wesprą medyków w walce z Covid-19.

Straż pożarna wesprze medyków w walce z epidemią. 50 ratowników na początek 

W pierwszej kolejności do Warszawy zostanie skierowanych 50 ratowników. Komendant Andrzej Bartkowiak zlecił podczas poniedziałkowej telekonferencji z komendantami wojewódzkimi, by wytypowano też kolejnych 50 strażaków-ratowników do rezerwy, na wypadek pogorszenia sytuacji epidemicznej.

Zobacz także

Rzecznik komendanta głównego PSP  Krzysztof Batorski dodał, że dyplom ratownictwa medycznego ma 2,4 tys. strażaków, z czego ok. 800 pracuje dodatkowo w Państwowym Ratownictwie Medycznym, jeżdżąc w zespołach wyjazdowych karetek pogotowia. Najprawdopodobniej to właśnie te osoby będą kierowane do działań związanych z koronawirusem w szpitalach.

RadioZET.pl/PAP