Zamknij

Będzie nowa lista żółtych i czerwonych stref. Resort zdrowia zapowiada szczegóły

02.09.2020 12:08
koronawirus
fot. Piotr Molecki/East News

Nowe strefy żółte i czerwone poznamy najprawdopodobniej w piątek rano. Ministerstwo Zdrowia ma wówczas poinformować, w których powiatach w Polsce będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia związane z koronawirusem.

Żółte i czerwone strefy zostaną zaktualizowane jeszcze w tym tygodniu. Dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem być może będą obowiązywać w kolejnych powiatach.

Najprawdopodobniej nowy wykaz stref przedstawimy w piątek rano. W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi strategię działań na jesień, dotyczącą działań związanych z koronawirusem i grypą

– powiedział na konferencji prasowej w Warszawie rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. 

Wspomniana lista stref żółtych i czerwonych powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Zobacz także

Żółte i czerwone strefy - obostrzenia

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów i działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP