Zamknij

Nowe obostrzenia na cmentarzach w Święto Zmarłych? Minister zdrowia odpowiada

06.10.2020 13:43
Konferencja Ministerstwa Zdrowia
fot. PAP/Rafał Guz

Cmentarze ponownie zamknięte ze względu na postępującą drugą falę koronawirusa? Czy w Święto Zmarłych pojawią się dodatkowe restrykcje dla odwiedzających groby? Do tej kwestii podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia odniósł się szef resortu Adam Niedzielski.

Cmentarze w dobie koronawirusa. Jakie restrykcje będą obowiązywać w Święto Zmarłych? Między innymi ta kwestia została poruszana na wtorkowej konferencji Ministerstwa Zdrowia. Brał w niej udział również Komendant Główny Policji, Jarosław Szymczyk. W związku z lawinowo rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce, zapowiedział on surowe konsekwencje ze strony policji wobec wszystkich osób, które nie stosują się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Jedną z fundamentalnych kwestii jest noszenie maseczki.

Zobacz także

"Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić do kwestii zasłaniania ust i nosa" – powiedział Szymczyk.

Zobacz także

W trakcie konferencji przekazano najważniejsze informacje, dotyczące nowych restrykcji. Wśród nich są m.in.: możliwość chodzenia bez maseczki tylko i wyłącznie z zaświadczeniem od lekarza, surowe kary wobec osób nienoszących maseczek tam, gdzie są one wymagane, obowiązkowe zakrywanie nosa i ust w żółtej strefie oraz zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki.

Nowe restrykcje na cmentarzach w Święto Zmarłych? Minister Zdrowia odpowiada

Minister Zdrowia Adam Niedzielski pytany był również przez jednego z dziennikarzy o sytuację na cmentarzach, m.in. podczas zbliżającego się Święta Zmarłych – czy na ten czas cmentarze pozostaną otwarte dla wizytujących i czy obowiązują w ich obrębie dodatkowe obostrzenia?

W tej chwili, jeżeli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i jest on niezależny od strefy

Adam Niedzielski, minister zdrowia

"Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony – rozmawialiśmy też na ten temat z komendantem (Jarosławem Szymczykiem – red.) – i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji" – dodał Niedzielski.

Zobacz także

We wtorek 6 października 2020 r. badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 2 236 osób. Z powodu  Covid-19 zmarło 58 chorych, najwięcej od początku epidemii – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 104 316 osób, zmarło 2 717 z nich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/Ministerstwo Zdrowia/Twitter/PAP