Obserwuj w Google News

Kolejny rocznik może zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19

2 min. czytania
13.04.2021 08:23
Zareaguj Reakcja

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnego rocznika ruszyły we wtorek. Rejestrować mogą się 58-latkowie, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Zapisy odbywają się przez internet, w punktach szczepień, przez infolinię 989 lub SMS-em pod numer 880-333-333.

szczepienia przeciw COVID-19
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Kolejny rocznik może zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. Zgodnie z kalendarzem codziennie do grupy rejestrujących dołączyć może następna, o rok młodsza. Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu, korzystając z systemu e-Rejestracji, Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Redakcja poleca

Szczepienia przeciw COVID-19 dla rocznika 1963

We wtorek zapisywać się może rocznik 1963 (58 lat). W środę zrobi to rocznik 1964 (57 lat). Kalendarz na razie ustalono do 24 kwietnia, kiedy to rejestrować będą mogły się osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973). Kto nie zapisze się w wyznaczonym dniu, może to zrobić później.

Jedna z możliwości zapisu to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy to numer +48 22-62-62-989. Wystarczy podać numer PESEL, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Drugi sposób na umówienie wizyty to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego. Można go założyć online, np. przez bankowość internetową, jeśli bank daje nam taką możliwość. Wystarczy wejść na stronę banku lub zadzwonić na jego infolinię, aby uzyskać szczegółowe informacje. Na stronie banku powinna być zakładka służąca zakładaniu profilu zaufanego. Można go też potwierdzić za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Na szczepienie można się też zapisać, wysyłając SMS na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: Szczepimysie. System przesyła prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Następnie proponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Wystarczy w treści napisać "tak", jeśli akceptujemy podane informacje. W przeciwnym wypadku – odpowiedzieć "nie". Wtedy przesyłana jest kolejna opcja z datą i miejscem. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa rejestrację.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP