Zamknij

Szczepienia przyspieszą w Polsce? Rada Medyczna wskazała jak to zrobić

02.03.2021 22:06

Rząd wspólnie z Radą Medyczną rozważają różne możliwości przyspieszenia procesu szczepień. Wydłużenie terminu podania drugiej dawki szczepionki to jeden z pomysłów. Dzięki temu więcej dawek szczepionki trafi do osób czekających w kolejce do pierwszej dawki.

Szczepienia przeciw Covid-19 przyspieszą w Polsce
fot. Mateusz Grochocki/East News

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce powinny przyspieszyć. Było to jednym z tematów dzisiejszego posiedzenia Rady Medycznej przy premierze. Jej członek, profesor Robert Flisiak, powiedział reporterowi Radia ZET Danielowi Wrzosowi, że wydłużenie okresu pomiędzy pierwszą a drugą dawką jest możliwe w przypadku każdego producenta, który obecnie dostarcza szczepionki do Polski.

Chodzi wyłącznie o preparaty, które uzyskały opinię Europejskiej Agencji Leków. Druga dawka szczepionki AstraZeneca musi być podana do 12 tygodnia. Z kolei szczepionki firm Pfizer i Moderny należy podać w ciągu 42 dni od momentu podania pierwszej dawki.

loader

Przyspieszenie szczepień poprzez wydłużenie czasu podania 2. dawki. Rząd nie wyklucza

Europejska Agencja Leków zaleca podawanie dawek szczepionki w odstępie od czterech do dwunastu tygodni. Profesor Robert Flisiak odniósł się także do sprawy sprowadzenia do Polski chińskiej lub rosyjskiej szczepionki.

Zdaniem eksperta, potrzebne są najpierw badania Europejskiej Agencji Leków.  W sprawie możliwego dostarczenia preparatów chińskich rozmawiali w poniedziałek prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL, Xi Jinping.  

RadioZET.pl/oprac. BCh